obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
<strong>Pierwsze kroki w branży IT bez programowania</strong>

Pierwsze kroki w branży IT bez programowania

Przebranżowienie do IT to bardzo popularna praktyka, której próbuje wiele osób. W końcu to doskonała szansa na odmienienie swojego życia zawodowego! Jednak jak stawiać pierwsze kroki w branży IT bez programowania? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Praca w IT dla młodych. Czy programowanie to jedyna opcja?

Rekrutacja pracowników — kiedy słyszysz ten zwrot, wszystko wydaje się jasne. Osoba A przemierza portale ogłoszeniowe w poszukiwaniu ofert pracy. Kiedy znajdzie interesującą ofertę, wysyła swoje CV. Z drugiej strony jest osoba B — agencja rekrutacyjna, rekruter, jakakolwiek osoba odpowiedzialna za rekrutację pracowników. Osoba B analizuje przesłane CV, jeżeli będzie odpowiednie względem wymagań, zaprosi osobę A na spotkanie rekrutacyjne. Proste i logiczne, prawda? Moje wyobrażenie procesu rekrutacji zderzyło się z rzeczywistością, kiedy zostałam researcherem. Stanowisko researcherskie to świetna opcja dla studentów próbujących połączyć pracę z innymi obowiązkami, ale czym właściwie zajmuje się researcher?

Rekrutacja pracowników. Z czym to się je?

Moje założenia dotyczące rekrutacji pracowników IT, a rzeczywisty stan rzeczy starły się ze sobą wcześnie, bo już podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Szybko okazało się, że 1+1 nie równa się 2, zwłaszcza w kontekście rekrutacji pracowników w IT. Kiedy zaczęłam dowiadywać się więcej o charakterystyce środowiska, pojawiać się zaczął zwrot „rynek pracownika”, co mniej-więcej może oznaczać, że to firma zabiega o pracownika, a nie na odwrót. Nie jest to w żadnym wypadku zdanie wartościujące sytuację, jedynie odzwierciedlające stan rzeczy. Researcher zajmuje się poszukiwaniem informacji, w tym wypadku poszukiwaniem informacji o potencjalnych pracownikach. Proces rekrutacji IT i selekcji pracowników w przypadku researchera, a rekrutera wygląda odmiennie. Rekruter posiada więcej obowiązków, jest w większej mierze odpowiedzialny za opiekę nad potencjalnym pracownikiem. Researcher natomiast zajmuje się wyłącznie ich pozyskiwaniem. Jako researcher dostaję informację o stanowisku, na które aktualnie prowadzona jest rekrutacja – wymagane doświadczenie, wykształcenie, znajomość konkretnych programów czy języków programistycznych. Na podstawie tych informacji poszukuję odpowiednich kandydatów, a następnie kontaktuje się z nimi, aby przedstawić im ofertę. Jeżeli są zainteresowani, przekazuję ich do rekrutera, jeżeli nie – dziękuję za poświęcony czas.

Praca w firmie rekrutacyjnej a studia

Łączenie studiów i pracy to często niemały wysiłek. Doba ma tylko 24 godziny, a w niej musimy zmieścić studia, pracę, dojazdy, czas dla samego siebie, jedzenie, spanie i wiele innych elementów. W moim przypadku dużym problemem była kwestia dojazdów. Mieszkając w dużym mieście wojewódzkim, dojazd z uczelni do miejsca pracy potrafił zajmować godzinę. Wiele agencji pracy czy firm rekrutacyjnych oferuje stanowisko researchera w formie części etatu, dodatkowo w modelu zdalnym, co pozwala na łatwiejsze połączenie studiów i pracy. Poza prowadzeniem procesów rekrutacji oraz pozyskiwaniem potencjalnych kandydatów jako researcher branża IT ma w sobie wiele innych stanowisk niezwiązanych bezpośrednio z programowaniem. Możesz się z nimi zapoznać wchodząc w zakładkę "Oferty Pracy" na naszej stronie.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.