Dyrektwa unijna o jawności płac.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 roku w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania weszła w życie 6 czerwca 2023 roku. Przepisy wprowadzono po to, aby zniwelować różnice w wynagrodzeniach pomiędzy płciami. Konieczność wprowadzenia nowej dyrektywy była podyktowana tym, że do tej pory jawność systemów wynagrodzeń była niedostateczna, co nie pozwalało na jednoznaczną ocenę równego traktowania.
Czym jest jawność i transparentność wynagrodzeń według dyrektywy o równości?
W art. 3 ust. 1 lit. a możemy znaleźć definicję, która określa “wynagrodzenie jako zwykłą podstawową lub minimalną płacę godzinową lub miesięczną oraz wszelkie inne świadczenia pieniężne lub rzeczowe, otrzymywane przez pracownika bezpośrednio lub pośrednio (składniki uzupełniające lub zmienne) od swojego pracodawcy z racji swojego zatrudnienia”. Jawność i transparentność wynagrodzeń pozwoli pracownikom poznać średnie wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na analogicznych stanowiskach.
Jawność i transparentność wynagrodzeń pomoże wykryć dyskryminację płacową, a także bronić prawa do równych wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn. Wprowadzenie dyrektywy, która zapewnia jawność i transparentność wynagrodzeń dodatkowo pomoże kandydatom, którzy aplikują na dane stanowisko. Pracodawca będzie miał obowiązek podać minimalną płacę na danym stanowisku lub widełki wynagrodzeń w ogłoszeniu o pracę lub najpóźniej przed rozpoczęciem rozmowy rekrutacyjnej. Unijne przepisy pomogą ujednolicić system płacowy dla pracowników i wykluczyć dyskryminację ze względu na płeć.
Jawność i transparentność wynagrodzeń zobowiązuje pracodawcę do informowania pracownika o jego indywidualnym poziomie wynagrodzeń, a także o średnim poziomie wynagrodzenia - uwzględniając podział na płeć - dla pracowników, którzy wykonują taką samą pracę - jak wnioskujący o dane informację pracownik - lub o takiej samej wartości jak jego praca. Pracodawca informacje te powinien przekazać pracownikowi w formie pisemnej.
Dyrektywa ta nie tylko zniweluje nierówności płac w danej firmie, ale sprawi również, że zatrudnieni pracownicy poznają średnie wynagrodzenie na danym stanowisku. Pozwoli to wyeliminować sytuacje, w których kobiety i mężczyźni zatrudnieni na tych samych stanowiskach otrzymują inne wynagrodzenie.