obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Jakie narzędzia mogą wspomóc employer branding?

Jakie narzędzia mogą wspomóc employer branding?

Budowanie dobrej marki pracodawcy to skomplikowane zadanie dla wielu firm. Z pomocą przychodzi technologia, która umożliwia dotarcie ze swoimi działaniami do większej grupy odbiorców. Z jakich rozwiązań korzystać, żeby zainteresować potencjalnych kandydatów?

Istnieje wiele narzędzi, które mogą wspomóc employer branding, czyli proces budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. 

Strona internetowa a wizerunek - jaki ma wpływ?

Posiadanie profesjonalnej strony internetowej, która prezentuje informacje o firmie, jej wartościach, misji, zespole, benefity pracownicze i oferty pracy może pomóc w przyciąganiu kandydatów i budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy. Strona internetowa jest najczęściej jednym z pierwszych mediów, które widzi klient. Szukając odpowiedzi na pytanie w wyszukiwarce, trafia na www i to ona reprezentuje markę, produkt, usługę. Ona jest pierwszym obrazkiem, z którym potencjalny klient ma kontakt. To niezwykle ważne, co i jak komunikujemy na www, w jaki sposób przedstawimy się użytkownikowi, jak go przywitamy. Od tego zależy czy przekonamy go do naszego brandu. Czy dokona zakupu. Czy wróci, żeby przeczytać kolejne posty na blogu. Wreszcie czy zapamięta naszą firmę i poleci znajomym.

Prowadzenie bloga firmowego - droga do sukcesu firmy

Prowadzenie bloga, na którym można publikować artykuły związane z branżą, trendy rynkowe, porady dla kandydatów, historie sukcesu pracowników itp., pozwala firmie na budowanie autorytetu i eksperckiej pozycji w swojej dziedzinie. Popularność Content Marketingu w ostatnich latach znacząco wzrosła. Wartościowe i dobrze zoptymalizowane teksty, publikowane na blogach firmowych, to dla użytkowników prawdziwe vademecum wiedzy z danej dziedziny, dla firmy natomiast - realna szansa na zwiększenie ruchu i… generowanych zysków. Publikując wartościowy content, budujemy rozpoznawalność marki, zyskujemy autorytet i zaufanie odbiorców, a także zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Systematyczne działania na blogu firmowym mają również wpływ na pozycje w wynikach wyszukiwania.

Działania reklamowe w budowaniu wizerunku - media społecznościowe, kampanie i opinie

 Platformy społecznościowe, takie jak LinkedIn, Facebook, Instagram czy Twitter, mogą być skutecznym narzędziem do promowania marki. Można na nich udostępniać informacje o firmie, aktualności, sukcesy, a także pokazywać kulisy pracy i angażować się w dialog z potencjalnymi kandydatami.

Kampanie rekrutacyjne: Przemyślane kampanie rekrutacyjne, zarówno online, jak i offline, mogą skupiać się na wartościach firmy, kulturze organizacyjnej oraz korzyściach związanych z pracą w danej firmie. Mogą to być kampanie wideo, ogłoszenia w mediach społecznościowych, banery reklamowe itp.

Opinie pracowników: Opinie pracowników na platformach takich jak serwisy z recenzjami pracodawców (np. Glassdoor) mogą mieć duże znaczenie dla kandydatów. Dlatego warto dbać o dobre relacje z zespołem i tworzyć pozytywną atmosferę pracy.

Działania branżowe dla wizerunku - daj się poznać

Programy poleceń pracowników zachęcają obecnych pracowników do rekomendowania swojej firmy jako miejsca pracy. Może to obejmować nagrody finansowe lub inne korzyści dla pracowników, którzy polecą skutecznie kandydatów.

Spotkania i wydarzenia branżowe: Udział w konferencjach, targach pracy i innych wydarzeniach branżowych umożliwia nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi kandydatami, budowanie relacji i prezentowanie firmy jako atrakcyjnego pracodawcy.

Programy stażowe i praktyki: Oferta programów stażowych i praktyk dla studentów i absolwentów może pomóc w pozyskaniu młodych, utalentowanych pracowników oraz budowaniu pozytywnego wizerunku firmy wśród studentów i środowiska akademickiego.

Jak dobierać narzędzia wspierające EB?

Oczywiście rozwiązań wspomagających budowanie marki jest znacznie więcej i nie wszystkie będą pasować do strategii każdej firmy. Najważniejsze jest to, żeby obserwować środowisko i poznawać możliwości, jakie daje nam technologia. Aktualnie trudno być na bieżąco ze wszystkimi narzędziami, które pojawiają się na rynku i mogą pomóc firmom. Każdego dnia pojawia się coś nowego, kolejne narzędzie lub funkcja, która ma pomóc w prowadzeniu przedsiębiorstwa i promowaniu jego działań. Tempo rozwoju technologicznego, jakie można zaobserwować w ostatnich latach jest przerażające.

Budowanie wizerunku przez markę jest kluczowe w przyciąganiu wzroku kandydatów. Warto spojrzeć na to, co cenią ludzie i w jaki sposób można do nich dotrzeć. Można obserwować już zatrudnione osoby, ale również przypomnieć sobie, co było drażniące dla mnie jako aplikującego na różne stanowiska. Warto zauważyć, że skuteczna strategia wymaga spójności  i konsekwencji.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.