obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
<strong>5 kroków do szybkiego i efektywnego  zbudowania Zespołu Rekrutacyjnego w rozwiązaniu RPO</strong>

5 kroków do szybkiego i efektywnego  zbudowania Zespołu Rekrutacyjnego w rozwiązaniu RPO

Większość firm posiada swój wewnętrzny dział HRu, który często składa się z Menedżera ds. HR oraz zespołu doświadczonych specjalistów ds. rekrutacji. Jednak na dzisiejszym rynku pracy coraz trudniej jest osiągnąć wyznaczone cele rekrutacyjne przy istniejących, ograniczonych zasobach. W takim wypadku warto rozważyć zbudowanie zewnętrznego zespołu rekrutacyjnego i nawiązać współpracę z dostawcą rozwiązania RPO.

W tym artykule, w 5 prostych krokach,  opiszemy jak skutecznie zbudować zespół rekrutacyjny w modelu RPO.

Krok 0: Doprecyzuj swoje zapotrzebowanie na rozwiązanie RPO

Współpraca z dostawcą usługi RPO, nie powoduje zmian w funkcjonowaniu obecnego wewnętrznego zespołu rekrutacyjnego, ale należy pamiętać, że jest to rozwiązania, które generuje dodatkowy koszt. Najpierw zadaj sobie pytanie, czy Twoje cele rekrutacyjne uzasadniają potrzebę wprowadzenia do organizacji rozwiązania RPO.

Jeżeli w Twoich celach rekrutacyjnych jest wypełnienie wakatów stanowiskami juniorskimi/ osobami bez doświadczenia, bardzo prawdopodobne jest to, że uda się Tobie zrobić to wewnętrznymi zasobami, bez angażowania dostawcy RPO.

W przypadku, gdy Twoim celem rekrutacyjnym jest wypełnienie specjalistycznych stanowisk np. z branży IT lub kiedy wolumen tych stanowisk jest duży, zbudowanie zewnętrznego zespołu rekrutacji za pomocą dostawcy RPO jest prawdopodobnie właściwym posunięciem.

Krok 1:Wybierz odpowiedniego dostawcę outsourcingu procesów rekrutacyjnych

Kiedy zdecydujesz, że współpraca z dostawcą RPO jest właściwym wyborem dla Twoich potrzeb rekrutacyjnych, nadchodzi czas, aby wybrać odpowiedniego dostawcę. Wraz z tym pojawia się pytanie:

Który dostawca RPO jest dla mnie odpowiedni?

Odpowiedni dostawca RPO, to taki, który pokaże, że rozumie wyzwania Twoje organizacji i jasno zaprezentuje, jak partnerstwo z nim pomoże sprostać Twoim wyzwaniom rekrutacyjnym.  

Badanie rynku RPO jest zatem kluczem do udanej współpracy z dostawcą takiego rozwiązania. Aby wybrać odpowiedniego partnera usługi RPO, musisz najpierw zdecydować, który model jest odpowiedni dla Ciebie.

  • Model „rekrutera na żądanie”: To rozwiązanie dodaje więcej roboczogodzin do istniejącego zespołu rekrutacyjnego i jest idealne dla firm, którym brakuje specjalistów ds. rekrutacji w zespole HR.
  • Projekt RPO: Ten model sprawdzi się w organizacjach, które mają krótkoterminowe potrzeby w zakresie wypełnienia pojedynczych lub powtarzających się wakatów rekrutacyjnych.  
  • Selektywne RPO: Jedno z bardziej zaawansowanych rozwiązań RPO, które działa jako ‘dopełnienie’ istniejących procesów rekrutacji.
  • Kompleksowe RPO: Ten model obejmuje kompleksowe podejście do procesu rekrutacji i zatrudnienia pracowników w organizacji (od znalezienia, poprzez przeprocesowanie i na zatrudnieniu kończąc).

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania RPO, które będzie idealnie odpowiadać Twoim potrzebom biznesowym. Ważne jest, aby w oparciu o Twoje oczekiwania znaleźć partnera, który może zaoferować odpowiedni model dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Określając, który dostawca RPO jest odpowiedni dla Twojej firmy, uważnie obserwuj ich osiągnięcia oraz to jaką jakość kandydatów i w jakim czasie jest w stanie dostarczyć.

Krok 2:Stworzenie idealnego zespołu RPO

Kiedy znajdziesz partnera RPO, któremu możesz zaufać, kolejnym  krokiem jest określenie i zdefiniowanie specyfiki tego, jak powinien wyglądać Twój zespół rekrutacji RPO.

Jedną z pierwszych rzeczy, którą należy zrobić, to zdecydować się, kto będzie odpowiednim Liderem Projektu. Osoba ta, powinna doskonale znać Twoje potrzeby rekrutacyjne i powinna posiadać niezbędne kompetencje aby zarządzić zespołem rekruterów tak, aby w jak najkrótszym czasie osiągnąć cele rekrutacyjne.   

Po drugie, musisz zdecydować, z ilu i z jakich rekruterów będzie składać się zespół RPO. Na tym etapie ważne jest, aby precyzyjnie określić, jakie wakaty chcesz wypełnić w ramach partnerstwa RPO. W przypadku wysokich czy wyspecjalizowanych stanowisk, warto aby w zespole znalazły się doświadczeni specjaliści ds. rekrutacji, którzy znają rynek.

Kiedy Twój zespół ma odpowiedniego Lidera i dedykowanych rekruterów, nadchodzi czas, aby przedstawić Lidera Projektu wewnętrznemu zespołowi HR lub menedżerowi zatrudniającemu, tak aby od samego początku zapewnić  komunikację i ustalić warunki współpracy. Dzięki poznaniu się obu stron, ustaleniu wspólnych oczekiwań, współpraca będzie przebiegała szybciej i sprawniej.

Krok 3:Zdefiniuj i dostosuj proces rekrutacji do potrzeb

Znalazłeś dostawcę, skompletowałeś zespół RPO, który pomógł Tobie w planach zatrudnienia i przedstawiłeś go swojemu zespołowi. Aby upewnić się, że wszyscy mają świadomość priorytetów oraz wiedzą jakie są oczekiwania obu stron, należy ustalić wspólnie kluczowe kwestie rekrutacyjne. Najważniejsze rzeczy to:

  • Jakie są kryteria, aby potencjalny kandydat został uznany za "odpowiedniego kandydata" na stanowiska, na które zatrudniasz?
  • W jaki sposób zespół RPO poszukuje kandydatów i nawiązuje z nimi kontakt?
  • Ile będzie etapów rozmów kwalifikacyjnych i jak będą prowadzone?
  • Jak obie strony będą zarządzać administracyjnie procesem rekrutacji?
  • Jakie formy kontraktów oferujemy potencjalnym kandydatom?
  • Jakie formy benefitów oferujemy potencjalnym kandydatom?

I na koniec,

  • Kto (zespół RPO lub Twój wewnętrzny zespół rekrutacyjny) będzie odpowiedzialny, za każdy z powyższych kroków?

Krok 4: Poproś dział HR o wdrożenie zespołu RPO

Kiedy wszyscy w zespole rekrutacyjnym i zespole projektu RPO pracują nad wspólnym celem, ważne jest, aby oba zespoły pracowały jako jeden, przestrzegając tych samych wartości, wytycznych i kryteriów oceny, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego Kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dobrym pomysłem jest przedstawienie zespół RPO wszystkim osobom, które będą zaangażowane w procesy rekrutacyjne- pozowali to na poznanie się każdej stronie oraz ułatwi komunikację.

Krok 5: Kropka nad ‘i’ czyli spójność, transparentność i współpraca

Kluczowym krokiem na koniec jest, sprawdzenie czy wszystkie strony rozumieją tak samo stawiane cele rekrutacyjne. Należy się upewnić, że zespół RPO posiada wszelkie informacje potrzebne do zatrudniania kandydatów oraz promowania ofert pracy. Ważne aby komunikacja zewnętrzna zespołu RPO pokrywała się z komunikatami Twojej organizacji, abyście wychodzili do potencjalnych kandydatów z tym samym przekazem.

Kiedy upewnisz się, że zespół RPO jest gotowy do rekrutacji w Twoim imieniu oraz, że wie jakie są oczekiwania Twoje i Twojego wewnętrznego zespołu oraz, że macie ustalone wspólne cele, możecie wspólnie rozpocząć przygodę rekrutacyjną z rozwiązaniem RPO. Powodzenia!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.