obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Wykorzystywanie Social Mediów w Rekrutacji

Wykorzystywanie Social Mediów w Rekrutacji

Rola mediów społecznościowych w poszukiwaniu kandydatów

Social Media opanowały cały Internet. Korzystamy z nich na co dzień. Stanowią ważny element rozrywki, pozyskiwania informacji. Tik Tok, Instagram, Facebook – brzmi znajomo, prawda? Mass media odnalazły swoje zastosowanie również w rekrutacji. 

Jednym z najpopularniejszych kanałów stał się Linkedin – zwany również ‘’Facebookiem biznesowym’’, na którym użytkownicy mogą przedstawiać swoje osiągnięcia zawodowe, edukacyjne itp. Jest to skuteczny kanał do pozyskiwania nowych talentów. Linkedin posiada wiele filtrów do wyszukiwania potencjalnych pracowników. Umożliwia nam wybór np. doświadczenia, położenia geograficznego osób, których potrzebujemy. Możemy publikować tam oferty pracy, które docierają do wielu talentów.

Firmy coraz częściej decydują się na prowadzenie konta na Instagramie. Ukazują tam codziennie życie firmy, publikują ciekawe posty dotyczące ich specjalizacji. Dzięki temu kandydat ma lepszy wgląd w serce organizacji. 

Tik Tok, choć rzadziej wybierany do tego typu aktywności, radzi sobie naprawdę świetnie. Biorąc pod uwagę jego popularność, platforma ma szanse na dotarcie do wielu nowych odbiorców. Możemy proponować użytkownikom ciekawy przekaz w formie angażującego, krótkiego filmu. Odbiorcy Tik Toka lubią estetykę. Zwróćmy więc uwagę na ten aspekt przy tworzeniu naszego contentu. Pokażmy biuro, zespół. Dostarczajmy wartościową wiedzę w połączeniu z odrobiną zabawy – jest to tzw. Edutainment. 

Skuteczne strategie rekrutacyjne na mediach społecznościowych

Poznaliśmy już portale, na których warto działać. Teraz przejdźmy do kilku wskazówek, które skutecznie wpłyną na pozyskiwanie nowych talentów. Pamiętajmy, aby dobierać treści zgodnie z misją/ przeznaczeniem danego medium. 

Na Linkedinie warto publikować oferty pracy. Ale co więcej? Możemy tworzyć posty informacyjne zgodnie z tematyką naszej firmy. Dbajmy również o regularność tych wpisów. Wpłynie to na wizerunek naszej firmy, a użytkownicy z pewnością docenią nasze zaangażowanie. 

Instagram, Facebook, Tik Tok to platformy nastawione bardziej na rozrywkę. Pokażmy odbiorcom codzienny rytm życia naszej firmy. Pamiętajmy o dołączeniu zdjęć – są one tutaj bardzo istotne. Przyciągają i potrafią zaciekawić. Skorzystajmy z opcji prowadzenia relacji na żywo. Dajmy naszym użytkownikom możliwość do zadawania pytań. Takie aktywności potrafią zrzeszać ogromne grupy ludzi. Jeżeli jest to możliwe – twórzmy konkursy, ankiety. Wszystko, co będzie angażujące z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem. 

Jak skutecznie budować wizerunek firmy na mediach społecznościowych?

Budowanie wizerunku marki na mediach społecznościowych to proces długotrwały i wymagający. Jego sukces zależy od kilku podstawowych czynników. 

Przede wszystkim zadbajmy o regularność postów, contentu. Nie możemy pozwolić sobie na zbyt długie przerwy pomiędzy poszczególnymi publikacjami. Użytkownicy cenią sobie regularność i przywiązują do tego uwagę. 

Ważną rolę odgrywa również estetyka. Zadbajmy o zgodność kolorystyczną np. z logiem naszej firmy. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu użytkownicy od razu wiedzą z czym mają do czynienia. Estetyczne posty przyciągają o wiele bardziej. Krótko mówiąc: doceniamy to, co ładne i przyjemne dla oka.

Kolejnym aspektem, który pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy jest nasza aktywność. Już tłumaczę. Należy pamiętać o interakcjach z naszymi odbiorcami. Odpowiadajmy na komentarze, zadawajmy pytania pod postami. Dzięki temu nawiążemy wirtualną relację z czytelnikami naszych treści. 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.