obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Role IT Security

Role IT Security

Dzisiaj przyjrzymy się branży IT Security. Role w tym obszarze są często trudne do uszeregowania. Postanowiliśmy pokrótce opisać najpopularniejsze stanowiska i pokrótce opisać najważniejsze zadania 

Cyberbezpieczeństwo odgrywa jedną z kluczowych ról w środowisku cyfrowym. Najprościej można to określić, że zadaniem specjalistów z tej dziedziny jest ochrona systemów, danych, infrastruktury, etc. przed zagrożeniami cybernetycznymi. Aby tym zagrożeniom zapobiegać potrzebna jest wysoko wykwalifikowany zespół ds. bezpieczeństwa. Według badań magazynu Cybercrime Magazine wyróżnić można 50 stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem (dane z 2021 roku). My chcemy się przyjrzeć i przedstawić kilka z nich:

  • Menadżer ds.  Bezpieczeństwa Informacji (ang. Information Security Manager) – opracowuje zasady i procedury prowadzące do zabezpieczenia sieci. Wśród jego zadań jest również nadzór nad pracą analityków i inżynierów. Kontroluje czy firma przestrzega standardów i norm bezpieczeństwa. Często ta rola wymaga certyfikacji, np.  (CISSP – Certified Information Systems Security Professional).
  • Analityk Bezpieczeństwa Informacji (ang. Information Security Analyst) – odpowiedzialny jest za monitorowanie, analizę i reakcję na incydenty związane z zagrożeniem bezpieczeństwa. Chroni sieć firmową i utrzymuje wszystkie zabezpieczenia. Może również wdrożyć plan środków zapobiegawczych w celu zabezpieczenia infrastruktury.
  • Inżynier Bezpieczeństwa (ang. Security Engineer) – do zadań tych specjalistów może należeć realizacja ustalonej przez firmę strategii bezpieczeństwa oraz utrzymywanie wszystkich rozwiązań zabezpieczających. Odpowiadają też za dokumentację stanu bezpieczeństwa oraz informowaniu jakie środki zostały podjęte w celu utrzymania jego poziomu.
  • Inżynier Bezpieczeństwa Sieci (ang. Network Security Engineer) – jest to odpowiednik Inżyniera Bezpieczeństwa, ale ukierunkowanego na zagadnienia sieciowe. Inżynierowie Bezpieczeństwa Sieci projektują, wdrażają i utrzymują infrastrukturę sieciową zapewniając maksymalne bezpieczeństwo. Konfigurują firewalle, VPN czy zajmują się detekcją intruzów.
  • Konsultant ds. Bezpieczeństwa (ang. Security Consultant) – doradza firmom w zakresie najlepszych sposobów ochrony zasobów cyfrowych. Tacy specjaliści oceniają stan i rodzaj bezpieczeństwa firmy. Najczęściej są to profesjonaliści spoza organizacji, którzy analizują, oceniają ryzyko, wypunktowują słabe obszary z zakresu bezpieczeństwa.
  • Tester Penetracyjny (Pentester) (ang. Penetration Tester) – ta rola czasem nazywana jest Legalny Haker lub Etyczny Haker. Osoby na tym stanowisku zajmują się testowaniem zabezpieczeń (systemów, sieci), identyfikują słabości oraz dostarczają rekomendacje dotyczące poprawek. Na życzenie firm włamują się do ich systemów i szukają luk lokalizują słabe punkty. Te działania mają na celu uchronić system przed prawdziwym atakiem hakerskim. Pentester powinien być zawsze o krok przed hakerem.

Branża IT Security rozwija się w błyskawicznym tempie, a w miarę rozwoju technologii liczba zagrożeń się zwiększa. Specjaliści z obszaru bezpieczeństwa muszą być na bieżącą z wszelkimi nowinkami i trendami technologicznymi. Przypuszczać można, że w ciągu najbliższych lat liczba stanowisk IT Security jeszcze się zwiększy.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.