obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Rekrutacja wewnętrzna

Rekrutacja wewnętrzna

Rekrutacja wewnętrzna czyli poszukiwanie kandydata wewnątrz firmy. Rekrutacja wewnętrzna opiera się na poszukiwaniu pracowników w obszarze samego przedsiębiorstwa, ponieważ w firmie pojawiło się wolne stanowisko, które trzeba obsadzić.

Poszukiwanie kandydata w pierwszej kolejności wśród pracowników już zatrudnionych pozwoliłoby uniknąć m.in. skomplikowanego procesu onboardingu tj. - adaptacji nowicjusza. Ponadto koszty rekrutacji wewnętrznej są znacznie są niższe, a wdrożenie zarówno procesu jak i pracownika dużo prostsze, ponieważ kandydat ten jest już zaznajomiony z firmą, co może być dla niego dodatkowym bodźcem motywującym do działania i zwiększonego zaangażowania w pełnieni obowiązków, ponieważ propozycję taką może potraktować jako awans, wyraz uznania, czy bycie docenionym.

Oto kilka istotnych zalet rekrutacji wewnętrznej.

Perspektywa pracownika.

·      Pracownik otrzymuje możliwość rozwoju zawodowego i awansu, nie narażając się przy tym na zmianę pracodawcy. Pozostaje w znanym i bezpiecznym dla siebie otoczeniu, a swoją energię może skupić na zapoznaniu się z nowymi zadaniami.

·      Bardzo często pracownik ma okazję bliżej poznać swoich kolegów, z którymi do tej pory współpracował jedynie okazjonalnie, może poszerzyć horyzonty i sprawdzić się w nowych okolicznościach.

·      Dzięki rozwojowi kariery zawodowejpracownik czuje się doceniony, ponieważ pracodawca powierza mu bardziej odpowiedzialne zadania, zapewniając odpowiednie wsparcie i szkolenia potrzebne do nabycia nowych kompetencji, może też liczyć na pomoc koleżanek i kolegów z pracy.

Perspektywa pracodawcy.

·      Pracodawca deleguje zadania do sprawdzonych, godnych zaufania i znających firmę pracowników.

·      Czas wdrożenia pracownika z rekrutacji wewnętrznej jest dużo krótszy, ponieważ zna on już firmę, panujące w niej zasady i zwyczaje.

·      Czas rekrutacji wewnętrznej jest krótszy, a jej koszt mniejszy.

·      Mniejsza rotacja pracowników w firmie.


Rekrutacja wewnętrzna posiada jednakże również pewne wady.

Przede wszystkim ogranicza dopływ tzw. “świeżej krwi” do firmy w wyniku czego firmie grozi stagnacja oraz skostnienie w strukturach. Należy również liczyć się z możliwością wystąpienia zjawiska “efektu domina”, które powoduje że pozyskanie dobrych pracowników przez jeden dział prowadzi niejednokrotnie do poważnego osłabienia zespołu, z którego pracownik został przejęty. Z drugiej jednak strony jest ono rzadko obserwowane w dużych organizacjach, które zabezpiecza przed nim w dużej mierze liczebność personelu. Generalnie rekrutacja wewnętrzna jest celowa i słuszna w kontekście wszystkich rodzajów stanowisk w organizacji, jeśli tylko pozwalają na to jej zasoby.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.