obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Preboarding- dlaczego jest taki ważny?

Preboarding- dlaczego jest taki ważny?

Preboarding, czyli wstępne wdrożenie, obejmuje etap pośredni między przyjęciem do pracy a oficjalną datą rozpoczęcia pracy przez pracownika.

Odpowiednio zorganizowany i wdrożony preboarding może przynieść korzyści zarówno nowemu pracownikowi, jak i całemu zespołowi. Jest to krok w kierunku zaangażowania osoby w działania firmy, zmniejszenia poczucia niepewności i poziomu stresu po zatrudnieniu oraz zapoznania nowego pracownika z procesami automatyzacji. Stanowi doskonałą okazję do wzbogacenia doświadczeń pracowników już od pierwszych dni wspólnej komunikacji.

Jak wygląda preboarding?

Preboarding może przybierać różne formy w zależności od stopnia automatyzacji procesów roboczych. Zazwyczaj jest to etap, w którym manager HR zbiera więcej informacji o nowym pracowniku, przygotowuje jego miejsce pracy, gromadzi dodatkowe dokumenty itd. Aby uniknąć obsługi tego wszystkiego za pomocą wiadomości, e-maili i różnych komunikatorów, wygodnie jest mieć ujednolicony system, który pomoże raz skonfigurować wstępne wdrożenie i automatycznie wysyłać je do nowych pracowników.

O jakie informacje możesz poprosić pracownika na etapie preboardingu?

Upewnij się, że zbierzesz dodatkowe dane, które pomogą Ci w pierwszych dniach pracy nowego pracownika. Mogą to być na przykład:

  • dane osobowe, płeć itp.;
  • ważne dane kontaktowe pracowników;
  • wymagane dodatkowe dokumenty lub certyfikaty;
  • preferencje dotyczące miejsca pracy;
  • preferencje dotyczące sprzętu do pracy;
  • uwagi specjalne (choroby, alergie itp.).

3 najważniejsze powody, dla których potrzebujesz preboardingu w swoim zespole

  1. Zwiększysz wydajność dzięki automatyzacji. Wdrożenie preboardingu oznacza przyjęcie proaktywnego podejścia do wydajności. Zautomatyzowane procesy preboardingu pomagają ograniczyć ilość wykonywanych ręcznie czynności, gwarantując, że każdy nowo zatrudniony pracownik przechodzi ten sam standardowy proces wdrożenia.
  2. Zrobisz trwałe pierwsze wrażenie. Nadając priorytet preboardingowi, dbasz o to, by pierwsze doświadczenie każdego nowego członka zespołu było po prostu doskonałe. Takie proaktywne podejście sprzyja budowaniu poczucia przynależności do zespołu i wdzięczności wobec pracodawcy od samego początku.
  3. Poprawisz jakość ogólnego doświadczenia pracowników. Poza zwykłymi formalnościami preboarding kształtuje wczesną narrację podróży danej osoby w zespole. Nadaje ton profesjonalizmu i troski. Sprawia, że każdy członek zespołu czuje, że wkracza w dobrze zorganizowane i wspierające środowisko.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.