obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Pokolenie Silver- dlaczego warto zatrudniać dojrzałych pracowników?

Pokolenie Silver- dlaczego warto zatrudniać dojrzałych pracowników?

“Aż 4 na 10 polskich pracowników z grupy wiekowej 55-65 lat planuje kontynuować karierę zawodową po przekroczeniu wieku emerytalnego. 39% z kolei planuje wówczas pracować zarobkowo, ale nie na pełny etat” – pisze portal pracuj.pl, powołując się na swoje badania.

Niemal 1/4 pracowników 55+ uważa, że ich sytuacja na rynku pracy poprawiła się w przeciągu ostatnich 10 lat. I to trend, piszą eksperci, który będzie się umacniał – nie tylko ze względu na rosnącą świadomość pracodawców, ale – przede wszystkim – na demografię. Starzejące się społeczeństwa europejskie, by kontynuować rozwój i innowacje, muszą kierować się w stronę “pokolenia silversów”.

Silvers, czyli kto?

Kiedy przez media przetoczyły się dyskusje na temat Baby Boomersów, Millenialsów czy Zetek, teraz wszyscy skupiają uwagę na Silversach? Kto to? To osoby, które ukończyły 50. rok życia. Najczęściej mają dawno ustabilizowane życie prywatne – własne cztery kąty, odchowane dzieci, a w związku z tym więcej czasu na hobby, na spełnianie marzeń i robienie tego, na co nie mogli sobie pozwolić dwadzieścia lat temu. O Silversach mówi się również, że są „Best Agers”, bo to dobrze wykształceni, lojalni, zmotywowani i bardzo często paradoksalnie o wiele zdrowsi pracownicy niż ci z młodszych pokoleń. Siwe włosy (stąd nazwa – silver, z ang. srebny) nie jest jedyną cechą, która ich łączy. Silversi to osoby czynne zawodowo, które nie myślą o przejściu na emeryturę.

Dlaczego warto zatrudniać Silver Generation?

  • Silversi są chętni do pracy. Nawet osoby będące na emeryturze szukają dodatkowego zajęcia.
  • Mają duże doświadczenie, a jednocześnie są świadomi zmian, jakie zachodzą na rynku i szybko się do nich adaptują.
  • Ze względu na to, że będąc w wieku produkcyjnym, spotkali się z dwucyfrowym bezrobociem i dosłownie musieli walczyć o miejsca pracy, lepiej radzą sobie ze stresem niż np. przedstawiciele pokolenia Z.
  • Mają dużą pewność siebie i jasno określone wymagania względem pracodawcy.
  • Potrafią efektywnie zarządzać swoim czasem.
  • Lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów niż niejeden młodszy manager.
  • Cechuje ich duża lojalność w stosunku do pracodawcy, ponieważ nie zależy im na zdobywaniu doświadczenia, a co za tym idzie na zmienianiu miejsca zatrudnienia.
  • Czerpią satysfakcję z pracy.

Pracownicy w wieku 50+ teraz stanowią ok. 15% wszystkich pracujących w naszym kraju. Wraz z dalszymi, nieuniknionymi zmianami demograficznymi już całkiem niedługo staną się istotną grupą w naszym społeczeństwie, także na rynku pracy. Dlatego pracodawcy, którzy jeszcze tego nie zrobili, powinni się liczyć z Silversami i szykować dla nich miejsca w swoich firmach.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.