obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Obecne spojrzenie na trendy w Employer Brandingu

Obecne spojrzenie na trendy w Employer Brandingu

Sztuka Kreowania Employer Brandingu

Employer Branding (EB z ang. budowanie marki pracodawcy) to działania mające na celu kształtowanie wizerunku naszej firmy. Są to wszelkie czynności, które podejmujemy, by zadbać o jak najlepszy odbiór działalności. 

W obecnych czasach wyróżnienie się na rynku pracy jest naprawdę trudne. Lecz nie jest to niemożliwe! Kluczowym elementem przy tworzeniu efektywnego Employer Brandingu jest zrozumienie misji i głównych celów naszej firmy. Mogą być tutaj pomocne pytania: Co chciałbym/ chciałabym komunikować swoją marką? W czym jesteśmy najlepsi? Czym się wyróżniamy? 

Następnie należy odnaleźć najlepsze kanały do przekazywania tych informacji. Pomocna może być analiza grupy odbiorców. Z których serwisów internetowych/ social mediów korzystają nasi klienci? Gdzie najlepiej promować nasze usługi? 

Po przeprowadzeniu takich działań oraz po głębszym poznaniu naszych potencjalnych konsumentów, stworzenie dobrego Employer Brandingu będzie o wiele łatwiejsze. Otworzy to bramę dla najlepszych talentów oraz pomoże osiągać sukcesy na rynku pracy. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to proces długotrwały. Składa się na niego wiele czynników, dlatego tak ważna jest jego odpowiednia konstrukcja. Reputację buduje się latami – podobnie jest tutaj. 

Employer Branding w erze pracy na odległość

Praca w trybie zdalnym już nikogo nie zaskakuje. Stała się rzeczywistością wielu z nas. Niesie za sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia. Zacznijmy od pozytywów. Technologia. Firmy, które podążają za nowoczesnymi narzędziami, a co więcej inwestują w nie, potrafią usprawnić pracę swoich pracowników. Sprawiają, że jest ona przede wszystkim szybsza, bardziej intuicyjna i efektywna. Jest to ogromny plus, który przyciąga wiele nowych talentów. Kolejną zaletą e-pracy jest możliwość zbudowania zespołu multikulturowego. Firma może zatrudniać osoby z różnych części świata. Pokazuje w ten sposób otwartość, która może stać się filarem dla Employer Brandingu. Następnym aspektem jest stawianie na elastyczność w pracy, która jest przez pracowników lubiana i doceniana. Wcześniej nie była tak dostępna i akceptowana. 

Przejdźmy do zagrożeń. Jednym z głównych wyzwań, z którymi borykają się firmy jest utrata więzi pracowniczych. Ale spokojnie – są na to sposoby. Pracodawcy coraz częściej organizują aktywności w biurach, które przyciągają swoich pracowników. Zapraszają na ‘’owocowe czwartki’’, ‘’dni pizzy’’ itp. Kolejnym problemem staje się komunikacja np. ze względu na różnice czasowe. Niektórzy skarżą się również na brak nadzoru oraz motywacji w przestrzeni domowej. Pomocne może być tutaj organizowanie spotkań online np. na Teamsie, by wspólnie zadbać o dobrą organizację pracy. 

Kryzysy a Employer Branding

Kryzysy, czy to w postaci problemów finansowych, pandemii, czy publicznych kontrowersji, mogą wpłynąć na wizerunek naszej firmy. Pamiętajmy jednak, że większość działalności się z nimi boryka i nie są czymś nadzwyczajnym. Nie zawsze też są złe. Potrafią umocnić więzi między pracownikami i uczą działania w stresie. 

Odpowiednia strategia Employer Brandingowa jest tutaj pomocna. Otwarte komunikowanie o trudnościach, z jakimi się borykamy, buduje wiarygodność i transparentność firmy. Współpraca, a co więcej wspólne wyjście z takiego kryzysu odgrywa kluczową rolę dla pracowników, jak i pracodawców. W ciężkich sytuacjach nie zapominajmy przede wszystkim o tym, co już osiągnęliśmy. Właśnie na tym się skupmy i wspólnie spróbujmy wymyślić nowe rozwiązanie. Pandemia była czymś nieprzewidywalnym i nowym dla wszystkich ludzi i działalności. Zamknęła wiele furtek, ale też wiele otworzyła. Są kryzysy, na które nie mamy wpływu, dlatego zawsze warto zachować spokój i wesprzeć się wspólnymi siłami oraz zasobami, jakimi firma dysponuje.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.