obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Korzyści płynące z rozwiązań outsourcingu procesów rekrutacyjnych (RPO)

Korzyści płynące z rozwiązań outsourcingu procesów rekrutacyjnych (RPO)

Outsourcing procesów rekrutacyjnych staje się coraz bardziej popularnym wyborem firm, które chcą zaspokoić swoje potrzeby w zakresie pozyskiwania talentów na wymagającym rynku pracy. Organizacje są świadome faktu, że trudno jest znaleźć i przyciągnąć talenty w technicznych i specjalistycznych dziedzinach.

Dzięki przenoszeniu odpowiedzialności za znalezienie odpowiednich talentów na zewnętrznego dostawcę (co stanowi jeden z elementów outsourcingu procesów biznesowych) pracodawcy zyskują nowe perspektywy i możliwość rozwiązania swoich problemów z zatrudnianiem. To powoduje, że zespoły HR oszczędzają czas i mogą skupić się na innych ważnych zadaniach wewnętrznych.

Współpraca z dostawcą RPO może być kosztowna, ale może też przynieść pracodawcom duże korzyści. Jakie koszty są z tym związane i jakie profity może przynieść outsourcing procesów rekrutacyjnych? Odpowiedź na to pytanie przybliżamy w poniższym artykule.

Czym jest outsourcing procesów rekrutacyjnych?

Outsourcing procesu rekrutacji to rozwiązanie, w którym pracodawca przekazuje część lub całość swoich działań rekrutacyjnych zewnętrznemu dostawcy. Są oni również nazywani dostawcami RPO.

Dostawcy RPO zaczynają od stworzenia umowy o outsourcingu procesów rekrutacyjnych dla pracodawcy, w której opisane są szczegóły takie jak ramy czasowe, koszty i zakres projektów rekrutacyjnych. 

Gdy zespół zarządzający HR i zespół RPO uzgodnią wszystkie szczegóły, dostawca RPO rozpoczyna promowanie wakatów za pomocą kanałów i technologii rekrutacyjnych. W niektórych przypadkach zespół RPO wykorzystuje istniejące metodologie, systemy i techniki pracodawcy do promowania ofert pracy i przyciągania pożądanych talentów.

Po otrzymaniu CV, dostawca usług RPO zajmuje się jego oceną i przekazuje pracodawcy aplikację kandydata, którzy profilowo pasują do danego wakatu.

Udany outsourcing procesu rekrutacji oznacza, że pracodawca będzie musiał jedynie przeprowadzić rozmowy z kandydatami, którzy profilowo pasują do danego stanowiska i wybrać tych, których chcieliby zatrudnić, przy niewielkim zaangażowaniu własnego działu HR.

Korzyści płynące z outsourcingu procesów rekrutacyjnych:

1.    Dostawcy RPO specjalizują się w wyszukiwaniu i zatrudnianiu najlepszych talentów

Jedną z największych korzyści płynących z outsourcingu procesów rekrutacyjnych jest doświadczenie zespołów RPO w zakresie wyszukiwania najlepszych talentów na rynku. Ze znalezieniem odpowiedniego kandydata zmaga się wiele firm, co dodatkowo jest czasochłonnym zajęciem. Zespoły RPO są po to, abyś ty oszczędził czas i spożytkował go na inne działania.

Zespoły RPO opracowują kompleksowe plany zatrudniania, pomagają w mapowaniu talentów, wyszukują i wybierają kandydatów, którzy świetnie pasują do twoich potrzeb i odciążają cię od tworzenia pełnego cyklu rekrutacji.

2. Outsourcing procesu rekrutacji przyspiesza proces zatrudniania i czyni go bardziej efektywnym

Efektywny proces zatrudniania pomaga firmom odnosić większe sukcesy w dłuższej perspektywie. Usługi RPO umożliwiają dostosowanie do zmieniającego się otoczenia biznesowego poprzez dostarczanie wysoko wykwalifikowanych talentów w szybkim czasie. Pomagają w znalezieniu i wstępnej selekcji kandydatów w bardzo korzystnych ramach czasowych.

3.   Usługi RPO otwierają drzwi do puli trudnych do znalezienia talentów

Dostawcy usług RPO zwykle mają dostęp do rozbudowanej bazy danych kandydatów, w której znajdują się talenty o różnorakiej specjalizacji oraz stopniu doświadczenia. Ułatwia to firmom obsadzanie wakatów, na które potrzebni są pracownicy, a jednocześnie zmniejsza obciążenie działu HR.

4. Outsourcing procesów rekrutacyjnych wzmacnia działania employer brandingowe

Oprócz wynajdywania kandydatów, którzy odpowiadają wymaganiom względem stanowiska, dostawcy usług RPO sprawdzają również, czy pasują oni do kultury twojej firmy. 

Dostawca usług RPO bada markę firmy, jej wartości, misję oraz wizję. Porównuje je z konkurencją, co pozwala wyróżnić cię na tle innych pracodawców i pozycjonować twoją firmę jako pracodawcę pierwszego wyboru. Zespół RPO spełnia rolę ambasadora marki i skutecznie komunikuje kandydatom twoją ofertę.

5.    Dostawcy usług RPO pozwalają obniżyć koszty zatrudnienia

Usługi RPO nie są darmowe, ale z drugiej strony dzięki nim nie musisz wydawać dużych pieniędzy na ogłoszenia oraz kosztów związanych z zarządzaniem tradycyjnymi agencjami rekrutacyjny. Ponadto oszczędzasz godziny pracy, które musiałbyś poświęcić samodzielnemu poszukiwaniu talentów. 

Współpracuj z nami, aby jak najlepiej wykorzystać outsourcing procesów rekrutacyjnych

W Tap.Talent wiemy, jak przełożyć korzyści płynące z outsourcingu procesów rekrutacyjnych na wyniki, które mają najbardziej pozytywny wpływ na Twoje cele rekrutacyjne.

Nasz zespół ekspertów dostarcza kompleksowe rozwiązania rekrutacyjne

Tap.Talent to Twój rekruter, sparingpartner i dedykowany doradca ds. rekrutacji. Cała wiedza potrzebna do osiągnięcia celów rekrutacyjnych znajduje się pod jednym dachem.

Niezależnie od tego, czy chcesz wypełnić 10 wakatów dzisiaj, czy 20 w następnym miesiącu, mamy zasoby, aby pomóc Ci znaleźć pożądaną liczbę odpowiednich kandydatów na dowolne stanowisko, które chcesz zatrudnić.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualne podejście do swoich planów zatrudnienia. Cieszymy się, że możemy pomóc.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.