Jak rekrutować programistów?
Rekrutacja programistów jest jednym z największych wyzwań dla firm technologicznych. Programiści są poszukiwanym i deficytowym zasobem na rynku pracy, a konkurencja o ich talenty jest ogromna. Jak więc przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów IT? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w tym procesie.
Szukanie programistów - wymagania na stanowisko
Przed rozpoczęciem rekrutacji należy dokładnie określić, jakiego programisty szukasz, jakie umiejętności i doświadczenie powinien posiadać, jakie zadania będzie realizował i jak będzie współpracował z innymi członkami zespołu. To pomoże Ci stworzyć atrakcyjne i trafne ogłoszenie o pracę, a także ułatwi Ci ocenę kandydatów. Aby przyciągnąć najlepszych pracowników IT, warto stworzyć unikalną ofertę pracodawcy. Powinna ona zawierać nie tylko informacje o atrakcyjnym wynagrodzeniu, ale też bogaty pakiet benefitów, jak praca przy międzynarodowych projektach, dodatkowe dni wolne czy szkolenia i konferencje branżowe podnoszące umiejętności.
Istotne jest w niej również to, jak chcemy o sobie mówić, jakie jest nasze motto (claim) i jak się prezentujemy? Odpowiedzi na te pytania obejmuje koncepcja kreatywna, dzięki której zbudujesz spójny przekaz do kandydatów i obecnych pracowników.
Budowanie silnej marki pracodawcy - daj się poznać w branży
Przyciąganie najlepszych talentów, niezależnie czy mowa o obszarze front-end, back-end czy software engineering, jest kluczowe dla pracodawców, którzy chcą odnieść sukces na rynku pracy. Aby to osiągnąć, niezbędne jest budowanie silnego wizerunku pracodawcy, czyli employer brandingu. Aby przyciągnąć najlepszych pracowników, organizacja musi zbudować wizerunek, który przyciągnie ich uwagę. To oznacza, że firma powinna skoncentrować się na promowaniu swojej kultury organizacyjnej, wartości i misji, a także na oferowanych benefitach. Ważne jest również, aby była widoczna na rynku pracy. To oznacza, że powinna korzystać z różnych kanałów komunikacji, takich jak media społecznościowe, dedykowana zakładka kariery, strony z ofertami pracy, konferencje branżowe, targi pracy itp. W ten sposób firma może dotrzeć do większej liczby potencjalnych kandydatów IT i przyciągnąć ich uwagę.
Różne kanały rekrutacji kluczem do sukcesu - portale pracy, media społecznościowe i rekomendacje
Nie ma jednego określonego miejsca, w którym można znaleźć programistę. Jest za to kilka opcji, które na pewno warto wziąć pod uwagę.
– Zatrudnienie firmy headhuntingowej – czyli zlecenie znalezienia programisty fachowcom od szukania fachowców. To rozwiązanie kosztowne, ale na pewno warte rozważenia. Jeśli jednak budżet nie zakłada płacenia za szukanie, trzeba sobie poradzić inaczej.
– Dołączenie do branżowych grup w mediach społecznościowych – wbrew pozorom skupiają one nie tylko programistów i pracowników innych gałęzi branży IT, ale też ich potencjalnych pracodawców.
– portale rekrutacyjne – to miejsce, w którym ogłaszają się fachowcy z różnych branż. Można tu bez żadnych zobowiązań zapoznać się z ich CV i portfolio.
– udział w konferencjach i targach branżowych – dla osoby, która z programowaniem ma niewiele wspólnego może to być nieco zaskakująca propozycja, ale gdzie, jak nie tu można spotkać wielu programistów naraz? Wystarczy trochę się rozejrzeć, by stwierdzić, kto liczy się w tej branży.
– portale z ofertami pracy – każdy może dodać takowe, ale nie na każde programista odpowie. Dobre ogłoszenie zawiera informacje na temat proponowanych zarobków, zakresu obowiązków i oczekiwań pracodawcy. Przykłady dobrych ogłoszeń można zobaczyć na stronie
Atrakcyjne warunki pracy - czego oczekują programiści?
Jak zatem przyciągnąć uwagę kandydatów? Duże znaczenie ma forma i treść ogłoszenia. Oferta idealna dla kandydata IT jest: estetyczna, czytelna, przejrzysta i… konkretna. Czytając ogłoszenie, powinien mieć on jasność co do zakresu obowiązków, narzędzi i technologii wykorzystywanych na danym stanowisku, możliwości rozwoju i perspektyw finansowych. Zamiast pisać „atrakcyjne warunki zatrudnienia”, warto wskazać, co to konkretnie znaczy. Pod hasłami typu: „ambitne zadania”, „rozwijające środowisko”, „nowatorskie projekty” i „ciekawe benefity” mogą kryć się różne aspekty, dla każdego oznaczające coś innego. Bardzo ważne jest więc odpowiadanie na potrzeby kandydatów i precyzyjne określanie warunków już na samym początku procesu rekrutacyjnego. To samo tyczy się wymogów stawianych kandydatom – dobrze jest w konkretny sposób zdefiniować, co jest obligatoryjne, a jakie umiejętności są mile widziane.
Programiści w zdecydowanej większości są pasjonatami swojej branży, oczekują zrozumienia i bycia na bieżąco pod względem podstawowej wiedzy w tym zakresie. Lubią jasną komunikację i konkretny plan działania w procesie rekrutacji. Są to często osoby bardzo analityczne, które otrzymują wiele propozycji zawodowych, i które już na wstępie muszą wiedzieć jaki jest sens i cel podejmowanych rozmów.
Przeprowadź skuteczny proces rekrutacji - dostosuj się do grupy, którą rekrutujesz
W branży IT czas ma ogromne znaczenie. Programiści są często bardzo pożądanymi specjalistami, którzy mają wiele ofert pracy do wyboru. Dlatego szybkość procesu rekrutacji jest kluczowa. Długotrwałe i złożone procedury rekrutacyjne mogą zniechęcić kandydatów i sprawić, że wybiorą inną ofertę pracy. Dlatego warto zoptymalizować proces rekrutacyjny, eliminując zbędne etapy, skracając czas odpowiedzi na aplikacje i planując terminy rozmów w miarę możliwości kandydatów. Może to wymagać również koordynacji działań pomiędzy różnymi działami w firmie, takimi jak HR, dział techniczny czy zespół zarządzający rekrutacją, aby proces przebiegał sprawnie i efektywnie.
Candidate experience a rekrutacja specjalistów IT
W tej branży zadowolenie kandydata to podstawa. Wysłanie nieodpowiedniej oferty, nieuwzględnienie płci potencjalnego kandydata (napisanie w wiadomości “Szanowny Panie" zamiast “Szanowna Pani"), może zniechęcić kandydatów nie tylko do konkretnej rekrutacji, ale także pozostawić niesmak na myśl o firmie jako organizacji. Warto zatem dokładnie sprawdzić profil osoby, do której piszemy oraz zweryfikować, czy wiadomość do kandydata jest odpowiednia. Na candidate experience może wpłynąć również intuicyjność formularza aplikacyjnego oraz jego długość. Im formularz jest dłuższy, tym mniejsza szansa, że ktoś dotrwa do końca i zaaplikuje.
Podsumowując, musimy być pewni, że dokładamy wszelkich starań, by dotrzeć do najlepszych potencjalnych kandydatów. Ważny jest ciągły kontakt, przekazanie feedbacku po zakończeniu rekrutacji. Profesjonalne podejście w rekrutacjach IT przekłada się na całościowy wizerunek firmy i sprawia, że rekrutacja pracowników IT w przyszłości jest ułatwiona.