obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Jak przeprowadzić skuteczny proces rekrutacyjny?

Jak przeprowadzić skuteczny proces rekrutacyjny?

Kluczem do sukcesu procesu rekrutacyjnego jest plan, uwzględniający budżet, czas i cel. Od tego, jaki pracownik ma zostać zatrudniony, zależy wybór źródeł pozyskania kandydatów, narzędzi rekrutacji, sposobu komunikacji reklamowej, wreszcie metod selekcji. Planowanie procesu rekrutacyjnego, organizacja i monitoring wszystkich etapów zapewnia sprawny przebieg rekrutacji, szybkie podjęcie decyzji o wyborze kandydata, a także wiedzę, pozwalającą na udoskonalenie kolejnych projektów.

Planowanie procesu rekrutacyjnego - od czego zacząć?


Planowanie procesu rekrutacji i selekcji należy rozpocząć od analizy stanowiska pracy, charakteru samej organizacji, a następnie stworzenia dopasowanego do nich profilu kandydata. Na profil kandydata powinny składać się wymagania dotyczące wykształcenia, wiedzy specjalistycznej, doświadczenia zawodowego, jak też motywacje, cechy osobowości i inne kompetencje. Warto je przełożyć na fikcyjną postać – personę. Persona jest personifikacją przedstawiciela grupy docelowej w danej rekrutacji. To działanie sprawia, że abstrakcyjny byt, jakim jest idealny kandydat, nabiera ludzkich cech. Urealnienie ułatwia planowanie kolejnych działań i stworzenie skutecznej strategii komunikacji

Analiza danych w planowaniu procesu rekrutacyjnego


Nie da się zoptymalizować rekrutacji bez zbierania danych o potencjalnych kandydatach oraz monitorowania każdego kolejnego projektu. Istotne informacje kryją się w raportach wewnętrznych, choćby w systemie ATS. Są zawarte także w narzędziach, takich jak np.: Google Analytics, Yandex Metrica, Audience Insights, Piksel Facebooka, Google AdWords. Planowanie procesu rekrutacyjnego ułatwiają również kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) z poprzednich projektów. Powinny one odnosić się do pozyskiwania kandydatów, ich selekcji oraz procesu zatrudnienia. Pozwalają na ustalenie strategii bieżącej rekrutacji, optymalizację kosztów i wybór efektywnej komunikacji z kandydatami.

Rekrutacja start: ogłoszenie o pracę


Planowanie procesu rekrutacyjnego zawiera najczęściej przygotowanie i dystrybucję ogłoszenia z ofertą pracy. Odpowiednio opracowane wizualnie i treściowo, jak też udostępniane w wyselekcjonowanych kanałach daje szansę wzbudzenia zainteresowania kandydatów z grupy docelowej. Wbrew pozorom przygotowanie skutecznego ogłoszenia wymaga czasu i refleksji – zwyczajnie nie jest zadaniem łatwym.
Ogłoszenie powinno zawierać nazwę firmy, prezentację stanowiska pracy, listę wymagań, które musi spełniać kandydat, zakres obowiązków pracownika. Ważne też są: informacja o wynagrodzeniu, benefitach, forma umowy, spis wymaganych dokumentów, dane kontaktowe i informacja na temat sposobu złożenia aplikacji, klauzula dotyczącą przetwarzania danych osobowych.


Sourcing – jak zachęcić do rekrutacji pasywnego kandydata


Działania standardowe są skuteczne jedynie w przypadku kandydatów aktywnie poszukujących pracy – tzw. kandydatów aktywnych. W niektórych branżach ogłoszenie z ofertą pracy, wsparte nawet kampanią reklamową, może okazać się zupełnie nieskuteczne. Planowanie procesu rekrutacyjnego powinno więc wówczas zakładać wykorzystanie metody aktywnego poszukiwania kandydatów, nazywaną sourcingiem.

Planowanie procesu rekrutacyjnego – co dalej


Konsekwencją procesu rekrutacyjnego zakończonego sukcesem jest odrzucenie grupy kandydatów oraz zatrudnienie nowych pracowników. I jedni, i drudzy wymagają specjalnej troski. Planowanie procesu rekrutacyjnego powinno więc uwzględniać system utrzymywania kontaktu z kandydatami odrzuconymi, by działali na rzecz pozytywnego wizerunku niedoszłego pracodawcy i byli skłonni do udziału w kolejnych rekrutacjach.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.