obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Human Resources – trendy i prognozy na 2024 rok

Human Resources – trendy i prognozy na 2024 rok

Wiele wskazuje na to, że w 2024 roku będziemy obserwować wzrost i dalszy rozwój znanych już z poprzednich lat trendów. Dziś przyjrzymy się najważniejszym trendom, jakie spodziewamy się oglądać w świecie rekrutacji w 2024 roku.

Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2024 roku?

Choć nie obyło się bez wyzwań związanych m.in. z wysoką inflacją, rok 2023 na polskim rynku pracy z perspektywy czasu postrzegać możemy jako mimo wszystko stabilny. W kontekście kolejnych miesięcy eksperci wykazują ostrożny optymizm związany z nadchodzącymi zmianami, m.in. wakacjami podatkowymi. Polscy pracodawcy w 2024 roku planują zwiększać zatrudnienie.

Zwiększanie efektywności dzięki automatyzacji rekrutacji

A skoro już mowa o efektywności. Ręczne, czasochłonne zadania w procesie rekrutacji odchodzą w zapomnienie, a automatyzacja zajmuje centralne miejsce w 2024 roku. Era manualnych procedur ustępuje miejsca automatyzacji, przyspieszającej pozyskiwanie kandydatów, planowanie spotkań kwalifikacyjnych i procesy onboardingowe. Jak organizacje mogą znaleźć właściwą równowagę między automatyzacją a zachowaniem spersonalizowanego doświadczenia kandydata? Klucz leży w zrozumieniu niuansów każdej roli i dostosowaniu automatyzacji w celu wzmocnienia, a nie zastąpienia, ludzkiego elementu w rekrutacji.

Transparentność, zrównoważony rozwój i elastyczność w duchu work-life balance

Wśród kandydatów w nadchodzących miesiącach królował będzie focus na elastyczne warunki zatrudnienia oraz otwartą komunikację dotyczącą wynagrodzeń – jasno określone widełki oraz świadczenia pozapłacowe. Obserwowana tendencja odzwierciedla ewoluujące podejście do pracy, wynikające z długofalowych skutków lockdownu i Wielkiej Rezygnacji, które ukształtowały nowe oczekiwania pracowników wobec pracodawców.

Pokolenie Z = Pracownicy Jutra

Naszą podróż przez trendy rekrutacyjne 2024 roku zakończymy pojawieniem się Pokolenia Z na rynku pracy. Pokolenie to przynosi ze sobą unikalne oczekiwania, preferencje i umiejętności, które warto wykorzystać. Jak firmy mogą dostosować swoje strategie rekrutacyjne, aby rezonować z wartościami i aspiracjami Pokolenia Z? Kluczowe jest tu wykorzystanie technologii, podkreślanie odpowiedzialności społecznej i tworzenie kultury pracy, która współgra z zasadami tej zróżnicowanej i biegłej technologicznie generacji.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.