obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
<strong>Dlaczego Sztuczna Inteligencja (AI) jest  sposobem na wzrost skuteczności działań rekrutacyjnych?</strong>

Dlaczego Sztuczna Inteligencja (AI) jest  sposobem na wzrost skuteczności działań rekrutacyjnych?

Sztuczna inteligencja  pozwala rekruterom lepiej wykorzystać swoje wewnętrzne systemy ATS, zapewnia możliwość bardziej efektywnego zatrudniania kandydatów, dokładniejszego tworzenia ‘short listy’ kandydatów oraz  lepszego ‘screenowania’ CV.

Czym jest sztuczna inteligencja w rekrutacji?

AI w rekrutacji to zastosowanie sztucznej inteligencji w procesie pozyskiwania talentów, w ramach którego uczenie maszynowe może pomóc wybierać idealnego kandydata, a także pozwala zautomatyzować ręczne zadania w działaniach rekrutacyjnych.

Ta technologia ma na celu usprawnienie lub zautomatyzowanie niektórych części procesu rekrutacji, zwłaszcza powtarzalnych zadań o dużej objętości danych.

Przykładowo, można   wykorzystywać specjalne oprogramowanie, które dzięki maszynowemu uczeniu się, będzie w stanie przejrzeć w zamian za rekrutera potencjalne aplikacje kandydatów po ‘słowach kluczach’ i wyselekcjonuje najlepszych kandydatów pod kątem danego opisu stanowiska. 

Wyzwania związane ze stosowaniem AI w rekrutacji?

AI może nauczyć się uprzedzeń ludzkich. Sztuczna inteligencja w rekrutacji obiecuje zmniejszyć nieświadome uprzedzenia poprzez ignorowanie informacji, takich jak wiek, płeć i rasa kandydata. Jednak sztuczna inteligencja jest szkolona, aby znaleźć wzorce w poprzednim zachowaniu. Oznacza to, że sztuczna inteligencja może nauczyć się wszelkich ludzkich uprzedzeń, które mogą być już obecne w procesie rekrutacji – nawet jeśli są nieświadome – jeśli zostaną opracowane bez należytej staranności.

AI nie ma „pierwiastka ludzkiego”. W procesie rekrutacji istnieją pewne aspekty, które można zgłębić jedynie poprzez percepcję ludzkiego umysłu i odczucia.  O ile AI może zweryfikować twarde dane zgodnie z zadanym schematem o tyle nie jest w stanie przeprowadzić głębszej analizy  kontekstu społecznego, sytuacji rodzinnej, wartości moralnych i innych podobnych czynników u kandydatów.

Korzyści AI w rekrutacji?

Oszczędność czasu i szybciej zamknięte wakaty. Bardzo częstym problemem w rekrutacji jest 

zbyt długi proces. Na podstawie badań, menedżerowie HR twierdzą, że tracą średnio 14 godzin tygodniowo, ponieważ muszą ręcznie wykonywać zadania, które można by zautomatyzować. Sztuczna inteligencja może naprawdę zaoszczędzić czas na różnych etapach procesu rekrutacji, zwłaszcza przy pisaniu tekstów, analizie kandydatów i komunikacji z nimi. Dzięki rekomendacjom AI możemy najpierw skontaktować się z najbardziej odpowiednimi kandydatami i szybciej obsadzić otwarte stanowisko.

Wzrost pozytywnego poziomu doświadczenia u kandydatów i  wzrost wiarygodności marki pracodawcy. Dzięki sztucznej inteligencji możemy komunikować się z kandydatami, nawet jeśli każdego roku mamy do skontaktowania  tysiące kandydatów. Chatboty AI mogą automatycznie odpowiadać na pytania kandydatów. Technologia przetwarzania języka naturalnego (NLP) może pomóc w przekazywaniu spersonalizowanych informacji zwrotnych każdemu kandydatowi, a dopasowywanie AI może wskazać najbardziej odpowiednie stanowiska dla kandydatów, jeszcze zanim z nimi porozmawiamy.

Poprawa jakości oraz obiektywności w procesie rekrutacyjnym. Jako człowiek, rekruter jest stronniczy. Na przykład rekruter A może zatrudnić kandydata, którego rekruter B nawet nie zaprosiłby na rozmowę kwalifikacyjną. Wiele rekrutacji odbywa się w oparciu o uczucia. AI może pomóc w ustaleniu bezstronnych, twardych  kryteriów przy poszukiwaniu kandydatów. Sztuczna inteligencja może zapewnić bezstronny pogląd na proces rekrutacji. Na przykład sztuczna inteligencja może pomóc rozpoznać, jaki typ kandydata pasowałby do zespołu i jakich umiejętności brakuje zespołowi, lub zasugerować, jak dobrze pasuje do kandydata dane stanowisko.

Innowacje w AI w obszarze rekrutacji

Inteligentne oprogramowanie do badań przesiewowych. Inteligentne oprogramowanie do przesiewania automatyzuje sprawdzanie CV, wykorzystując sztuczną inteligencję (tj. uczenie maszynowe) w istniejącej bazie danych CV. Oprogramowanie uczy się, którzy kandydaci przeszli pozytywnie proces rekrutacji, aby zostać pracownikami odnoszącymi sukcesy, a którzy nie, na podstawie ich wydajności, stażu pracy i wskaźników rotacji. Inteligentne oprogramowanie do sprawdzania, które automatyzuje sprawdzanie CV, stanowi ogromną szansę dla rekruterów, ponieważ integruje się z istniejącym ATS, co oznacza, że nie zakłóca codziennej pracy, przepływu kandydatów w procesie i wymaga minimalnego wsparcia działu IT.

Zdigitalizowane wywiady. Oprogramowanie do przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych online jest dostępne od jakiegoś czasu, ale dzisiejsza technologia wykorzystuje już  nawet sztuczną inteligencję do oceny doboru słów kandydatów, wzorców mowy i mimiki, aby ocenić ich dopasowanie do roli, a niekiedy nawet do doboru do  organizacji i jej kultury.

Chatboty rekrutujące. Chatboty rekrutujące są obecnie testowane pod kątem interakcji z kandydatami w czasie rzeczywistym poprzez zadawanie pytań w oparciu o wymagania stanowiska oraz dostarczanie opinii, aktualizacji i sugestii dotyczących kolejnych kroków. Chatboty wykorzystujące sztuczną inteligencję mają duży potencjał w zakresie poprawy doświadczenia kandydatów. Według badań, 58% poszukujących pracy deklaruje, że mają negatywne wrażenie o firmie, jeśli nie otrzymali od niej odpowiedzi po złożeniu aplikacji, podczas gdy 67% poszukujących pracy ma pozytywne wrażenie o firmie, jeśli otrzymują stałe informacje w trakcie procesu aplikacyjnego .

Czy sztuczna inteligencja zastąpi rekruterów?

Eksperci branżowi uważają, że przyszłość sztucznej inteligencji w rekrutacji to tzw. rozszerzona inteligencja. Rozszerzona inteligencja to przekonanie, że nie można w pełni zastąpić ludzkich możliwości za pomocą technologii. Zamiast tego rozszerzona inteligencja sugeruje, że powinniśmy szukać technologii, która poprawi ludzkie zdolności i wydajność. Nic nie może zastąpić człowieka – i w większości przypadków nawet jeden człowiek nie może zastąpić drugiego. Dlatego twierdzenie, że sztuczna inteligencja może zastąpić rekruterów, jest błędne. Niewątpliwie jednak istnieje wiele korzyści z wdrożenia sztucznej inteligencji do procesów rekrutacyjnych. Dzięki AI procesy rekrutacji są łatwiejsze i szybsze- i powinniśmy z niej korzystać jak najbardziej. 

Źródła:

1.    Eddy, Nathan (November 16, 2020). “Artificial Intelligence (A.I.) Job Trends Important to Watch in 2021” https://insights.dice.com/2020/11/16/artificial-intelligence-a-i-job-trends-important-to-watch-in-2021/

2.    Molad, Omer (June 24, 2020). “Recruiting Automation: How You Should Be Using The New Tools Of Recruitment” https://vervoe.com/recruiting-automation

3.    Team Predictive Hire. “5 ways AI will shape hiring in 202” https://www.predictivehire.com/blog/ai-recruitment-tools-2021/

4.    Carlson, Siobhan (April 13, 2020). “AI Recruitment” https://vervoe.com/ai-recruitment/#1

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.