obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Co motywuje programistę?

Co motywuje programistę?

Budowanie zaangażowania pracowników  i motywacja od lat należą do największych wyzwań działów HR, a największym orężem w walce o pracownika wciąż pozostają benefity pracownicze: programy prozdrowotne i oferta wellness, atrakcyjny design biura i dbanie o panującą w nim atmosferę, vouchery, czy możliwość pracy zdalnej.

Rozwój

Okazuje się, że dla programistów rozwój to jedna z rzeczy kluczowych. Skoro deweloperzy są ambitni, łatwo się domyślić, że lubią poznawać nowe technologie, rozwiązania, języki. Dział HR może się więc wykazać ciekawymi szkoleniami. Czasem dobrze jest nauczyć się czegoś nawet bez związku z projektem, nad którym się pracuje.
Z drugiej strony również ważną rzeczą jest to, żeby programista miał w ogóle czas na rozwijanie nowych umiejętności w pracy. Idealnym rozwiązaniem byłoby to, gdyby mógł on zdobywać wiedzę realizując projekt, nad którym pracuje.
Z niektórych umiejętności pracodawca skorzysta w przyszłości, z innych – być może nigdy. Jedno jest pewne - zyska zadowolonego pracownika. Bo kiedy programista rozwija się dzięki wsparciu firmy, po prostu bardziej mu się chce.

Dobra pensja

Mimo wszystko, jedna z rzeczy najbardziej oczywistych, czyli zadowalające zarobki. Tego chyba nie trzeba szerzej komentować. Nawet jeśli lubisz swoją pracę najbardziej na świecie, to nie chodzisz do niej charytatywnie.

Bycie docenionym

Z jakością pracy bywa różnie. Ale jeśli już człowiek zaangażuje się w obowiązki, a może nawet postara się bardziej, niż musi, trzeba to zauważyć. Podobnie, gdy poradzi sobie z trudnym zadaniem. Programiści muszą mieć poczucie, że są ważni w danym projekcie i dobrze wykonują swoje zadania. Czasami wystarczy po prostu im to powiedzieć.

Ciekawy projekt

Jako jeden z czołowych motywatorów programiści wymieniają możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach. To dla deweloperów wyzwanie i szansa na rozwój. Chodzi o ambitne zadania wymagające pomysłowości i nieszablonowych rozwiązań. Takie projekty wyciągają z rutyny, pozwalają odświeżyć głowę - milej przychodzić do pracy z ciekawości, nie tylko z obowiązku. Oczywiście, czasem trzeba zrobić coś mniejszego, ale nawet wtedy powinna być to część znaczącej ciekawej całości. Dostrzeganie sensu w tym, co się robi, jest bardzo ważne. Najlepiej pokazać programiście szerszy obraz tego, nad czym pracuje i dać mu wolną rękę przy wyborze rozwiązania.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.