obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
BOKS I REKRTUACJA – Co wspólnego ma świat biznesu z boksem?

BOKS I REKRTUACJA – Co wspólnego ma świat biznesu z boksem?

Boks jest dla mnie jednym z najważniejszych „eventów” w moim tygodniowym grafiku obowiązków. Starannie planuje mój tygodniowy plan zajęć tak, abym zawsze miał czas na trening. Boks pozwala mi uwolnić się od zawodowego stresu, rodzinnych turbulencji i negatywnych informacji. Na ringu liczą się tylko 3-trzy długie minuty i twój przeciwnik. Reszta myśli zostaje w szatni. Trenuję od lat, podobnie zresztą, jak i od lat zajmuje się prowadzeniem firmy rekrutacyjnej. Obie te dziedziny łączy wiele wspólnych cech. Obie, wymagają ciężkiej pracy, determinacji i strategii, aby osiągnąć sukces.

Rekrutacja i selekcja kandydatów do pracy - odpowiednie przygotowania

Przygotowanie boksera decyduje o jego zwycięstwie i sukcesie w starciu z przeciwnikiem. Podobnie jak bokserzy i ich sztaby szkoleniowe, firmy rekrutacyjne i ich kadry zarządzające, muszą podnosić kompetencje swoich pracowników oraz szukać rynkowych przewag tak, by mieć pewność, że są dobrze przygotowani do biznesowej rywalizacji. Rywalizacja w pojedynku bokserskim toczy się na wielu płaszczyznach. Trening, strategia, innowacyjne podejście oraz psychologia to zagadnienia, które każdy liczący się w tym sporcie bokser doskonale zna i rozumie. W przypadku rynkowej rywalizacji o klienta i kandydata, „walka” firm rekrutacyjnych zaczyna się również na długo przed samym przeprowadzeniem procesu rekrutacyjnego (czyli zrealizowaniem usługi). Agencje muszą umiejętnie dostosowywać się do biznesowych oczekiwań, podążać za aktualnymi trendami rynku pracy oraz wiedzieć, jakie kwalifikacje i umiejętności są poszukiwane przez poszczególne branże rynkowe.

Rekrutacja kandydatów do pracy - strategia

Nieodzownym elementem sukcesu boksera jest strategia. Bez właściwej strategii zawodnik będący w ringu może liczyć tylko na łut szczęścia i siłę swoich ciosów. Podobnie jest w biznesie. Choć firma rekrutacyjna może liczyć na łut szczęścia to już siła fizyczna (sprawcza) na nic się zda jeśli, jako organizacja nie będzie miała ustalonej strategii działania. Strategia to zwykle szereg pomniejszych planów i scenariuszy, których wykonanie pozwala efektywnie (czyli szybko i precyzyjnie) znaleźć i zrekrutować kandydatów dla swoich Klientów.

Wykorzystanie odpowiedniego timingu w skutecznej rekrutacji

Na koniec jeszcze o jednym ważnym technicznym elemencie walki ringowej i biznesowej- tzw. „timing”. Właściwy moment na wyprowadzenie ciosu, przejście do natarcia, zrobienie uniku czy wejście w klincz. Wielu wybitnych znawców boksu mówi, że „timing to klucz do wygranej”. W świecie firm rekrutacyjnych właściwy timing decyduje o niuansach a te składają się na jej sukces.

  • Telefon we właściwym momencie do Klienta.
  • Umówione spotkanie rekrutacyjne w dogodnym dla kandydata czasie.
  • Złożona oferta pracy z zapasem czasu na negocjacje.
  • Szybkość procesu rekrutacyjnego.
  • Podejmowanie decyzji o zatrudnieniu.

To wszystko decyduje o sukcesie lub porażce usługi rekrutacyjnej.

Im dłużej trenuje boks i im dłużej jestem zaangażowany w biznes rekrutacyjny, tym coraz więcej analogii dostrzegam pomiędzy tymi dwoma oddalonymi od siebie światami. Boks uczy mnie więcej niż mogłem sobie wyobrazić i mam dziwne przeczucie, że będę mógł Was kiedyś zaprosić na mój sparing ;)

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.