obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Wykorzystanie inicjatyw z zakresu Employer Brandingu do skutecznej Rekrutacji.

Wykorzystanie inicjatyw z zakresu Employer Brandingu do skutecznej Rekrutacji.

Marka pracodawcy wiąże się z tym, jak obecni i nowi pracownicy postrzegają Twoją firmę jako pracodawcę. W rekrutacji nowych kandydatów, ważne jest, aby Twój employer branding obracał się wokół wartości firmy, osobowości marki, dopasowując go do poziomu aspiracji Twoich idealnych kandydatów.

Budowanie takiej marki nie polega na " zwodzeniu" (nowych) pracowników, aby myśleli, że praca u Ciebie jest lepsza niż w innej organizacji. Twoja marka pracodawcy powinna polegać na zdefiniowaniu tego, co czyni Twoją firmę doskonałym miejscem pracy poprzez korzyści, które jesteś w stanie zaoferować, a których nie może zaoferować Twoja konkurencja.

Poprzez komunikację korzyści Twojego przedsiębiorstwa w kierunku kandydatów poprzez działania employer brandingowe jest tym, co ostatecznie stawia Cię na czele konkurencji. Pomoże Ci to w pozyskaniu najlepszych kandydatów do Twojej organizacji. Nie tylko pod względem umiejętności i wiedzy specjalistycznej, ale także pod względem dopasowania kulturowego.

W rzeczywistości ludzie, którzy mają świadomość, że przyczyniają się do rozwoju firmy w środowisku, w którym czują się jak w domu, są o wiele bardziej skłonni do pozostania z Tobą i dzielenia się informacjami o tym, jak dobrze jest dla Ciebie pracować. Poniżej możesz zauważyć wskaźniki retencji, wzrost zadowolenia pracowników i bardziej efektywny proces zatrudniania, ponieważ pracownicy stają się ambasadorami Twojej marki.

Przykłady Employer Brandingu w skutecznym zarządzaniu

Jak mogliście przeczytać w naszym rocznym raporcie na temat EB, wiele firm ucieka się do tych działań, ponieważ dzięki nim mogą przyciągnąć nowe talenty. Przedsiębiorstwa kształtują swoje kampanie wizerunkowe w taki sposób, aby przyciągnąć do siebie pracowników potrzebnych do realizacji celów biznesowych oraz pasujących kulturowo.

Poniżej przedstawiamy przykłady, które pomogą Ci zrozumieć, jak poszczególne firmy osiągają sukces.

ING Tech Poland

ING Tech Poland jest doskonałym przykładem tego, jak mocna marka pracodawcy może pomóc w przyciąganiu kandydatów, którzy świetnie pasują do ich organizacji.

Kamila Heitzman, HR Expert i manager Employer Branding oraz Diversity & Inclusion w ING Tech Poland, wspominała w jednym z dawnych wywiadów, jak ich kadra wzrosła z 400 osób w 2014 roku do ponad 2000 osób obecnie. (Source) Udana strategia, z której do dziś czerpią korzyści.

Jak większość firm technologicznych, ING Tech Poland działa na jednym z najbardziej konkurencyjnych rynku talentów. Zdają sobie sprawę, że choć wynagrodzenie pozostaje jednym z najważniejszych czynników skłaniających potencjalnych pracowników do wyboru pracodawcy, to jednak na tym się nie kończy. Pracownicy chcą się rozwijać i wzrastać w obszarze, w którym mogą być prawdziwymi profesjonalistami lub po prostu stać się lepszymi w tym co robią.

Dla wielu osób usługi finansowe są często postrzegane jako wyjątkowo formalne, hierarchiczne i nie wspominając o tym, że są odporne na zmiany.. To jeden z powodów, dla których ING włożyło wiele starań w kształtowanie propozycji wartości, która gwarantuje i umożliwia jednostkom ciągły rozwój zarówno osobisty, jak i zawodowy. 

Takie deklaracje chce spełniać wiele firm, ale w przypadku ING Tech Poland interesujące jest to, jak te wartości zakomunikowali, ponieważ przekazali swój unikalny zestaw korzyści w oryginalny, autentyczny i ujmujący sposób. Jednym z ich największych sukcesów w przekazywaniu swojego przesłania była seria podcastów skłaniających do refleksji. (source)

Oprócz serii podcastów, oferowali młodym ludziom niesamowite okazje do spotkania z ekspertami finansowymi i wzięcia udziału w wyzwaniach związanych z modelowaniem ryzyka, często w nieformalnej atmosferze.

Inicjatywy takie jak te znacznie zwiększyły ich szansę na nawiązanie kontaktu z potencjalnymi pracownikami i utrzymanie się na szczycie ich świadomości. Zaangażowanie w pracę z kandydatami wykracza poza rekrutację. W rzeczywistości zbudowali i nadal rozwijają społeczność potencjalnych pracowników, aby wzmocnić pozycję swoich pracowników w dłuższej perspektywie.

Główne wnioski o ING Tech Poland

  • Pieniądze są kluczowym elementem, ale nie definiują firmy jako świetnego pracodawcy. Ludzie chcą się czuć doceniani, mogąc w pełni wykorzytywać swój potencjał w przyjaznej i wspierającej atmosferze pracy.
  • Firmy, które chcą się wyróżnić swoją marką pracodawcy, powinny znaleźć innowacyjne sposoby, które precyzyjnie dotrą do odbiorców. Należy zawsze starać się kreować swoją markę w nowy sposób, komunikując przy tym, co jest najważniejsze dla potencjalnych pracowników, których chcemy przyciągnąć.

Samsung Poland

Gigant technologiczny Samsung Polska po raz trzeci został uznany za najatrakcyjniejsze miejsce pracy w Polsce w 2021 roku - wynika z badania Randstad Employer Brand Research. (source)

Według wszystkich ankietowanych, Samsung raz po raz wyróżnia się na tle innych firm, w takich obszarach jak: stabilność zatrudnienia, wynagrodzenie, równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym, przyjazna atmosfera i wreszcie perspektywa rozwoju kariery.

Jednym z najbardziej efektywnych przykładów działań employer brandingowych Samsung Electronic Polska jest ich Samsung Candidate Hub. Umożliwił on największym potencjalnym pracownikom z całego świata zaprezentowanie swoich umiejętności w zakresie algorytmiki i NLP, co z kolei pomogło Samsungowi stworzyć społeczność skupioną wokół marki Samsung. Zdziałało to cuda dla rozpoznawalności marki Samsung w Polsce.

Udało im się zaangażować ponad 380 programistów i ponad 12 600 osób, które wykazały zainteresowanie wyzwaniami Algorithmic. W sumie do programu zgłosiły się 604 osoby, co pozwoliło Samsungowi uzyskać unikalny wgląd w umiejętności puli potencjalnych kandydatów.
Source

Ośrodek okazał się wartościowy nie tylko dla Samsunga. Kandydaci zgłaszający się do programu otrzymują natychmiastową informację zwrotną od jednej z największych firm technologicznych na świecie, co zwiększa ich pewność siebie, pozwala zorientować się, jakie umiejętności mogą poprawić, a także jak dobrze wypadną podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.

Główne wnioski z konferencji Samsung Poland

  • Kandydaci dostrzegają działania employer brandingowe firm, które w widoczny sposób mają przynieść korzyści jedynie firmie poszukującej kandydatów. Szanse na zaangażowanie kandydatów są znacznie większe, gdy korzyści płyną dla obu ze stron
  • Działania Employer Branding są najbardziej efektywne, gdy wiążą się z tym, co naturalnie motywuje ludzi. W przypadku Samsunga oznacza to rozwiązywanie złożonych problemów w sposób, który jest zarówno zabawny, jak i angażujący.
  • Zastanów się dokładnie nad dodatkową wartością dla kandydatów. Jeśli działanie employer brandingowe dodaje im pewności siebie i/lub może ich czegoś nauczyć (np. bezstronnej oceny umiejętności), są szanse, że będą aplikować na późniejszym etapie i/lub podzielą się inicjatywą Twojej marki z podobnie myślącymi kandydatami.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.