obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Wykorzystanie inicjatyw z zakresu Employer Brandingu do skutecznej Rekrutacji.

Wykorzystanie inicjatyw z zakresu Employer Brandingu do skutecznej Rekrutacji.

Marka pracodawcy wiąże się z tym, jak obecni i nowi pracownicy postrzegają Twoją firmę jako pracodawcę. W rekrutacji nowych kandydatów, ważne jest, aby Twój employer branding obracał się wokół wartości firmy, osobowości marki, dopasowując go do poziomu aspiracji Twoich idealnych kandydatów.

Budowanie marki pracodawcy nie polega na " zwodzeniu" (nowych) pracowników, aby myśleli, że praca u Ciebie jest lepsza niż w innej organizacji. Twoja marka pracodawcy powinna polegać na zdefiniowaniu tego, co czyni Twoją firmę doskonałym miejscem pracy poprzez korzyści, które jesteś w stanie zaoferować, a których nie może zaoferować Twoja konkurencja.

Poprzez komunikację korzyści Twojego przedsiębiorstwa w kierunku kandydatów poprzez działania employer brandingowe jest tym, co ostatecznie stawia Cię na czele konkurencji. Pomoże Ci to w pozyskaniu najlepszych kandydatów do Twojej organizacji. Nie tylko pod względem umiejętności i wiedzy specjalistycznej, ale także pod względem dopasowania kulturowego.

W rzeczywistości ludzie, którzy mają świadomość, że przyczyniają się do rozwoju firmy w środowisku, w którym czują się jak w domu, są o wiele bardziej skłonni do pozostania z Tobą i dzielenia się informacjami o tym, jak dobrze jest dla Ciebie pracować. Poniżej możesz zauważyć wskaźniki retencji, wzrost zadowolenia pracowników i bardziej efektywny proces zatrudniania, ponieważ pracownicy stają się ambasadorami Twojej marki.

Przykłady Employer Brandingu w skutecznym zarządzaniu

Jak mogliście przeczytać w naszym rocznym raporcie na temat employer brandingu, wiele firm ucieka się do działań employer brandingowych, ponieważ dzięki nim mogą przyciągnąć nowe talenty. Przedsiębiorstwa kształtują swoje kampanie employer brandingowe w taki sposób, aby przyciągnąć do siebie pracowników potrzebnych do realizacji celów biznesowych oraz pasujących kulturowo.

Poniżej przedstawiamy przykłady, które pomogą Ci zrozumieć, jak poszczególne firmy osiągają sukces w employer brandingu.

ING Tech Poland

ING Tech Poland jest doskonałym przykładem tego, jak mocna marka pracodawcy może pomóc w przyciąganiu kandydatów, którzy świetnie pasują do ich organizacji.

Kamila Heitzman, HR Expert i manager Employer Branding oraz Diversity & Inclusion w ING Tech Poland, wspominała w jednym z dawnych wywiadów, jak ich kadra wzrosła z 400 osób w 2014 roku do ponad 2000 osób obecnie. (Source) Udana strategia, z której do dziś czerpią korzyści.

Jak większość firm technologicznych, ING Tech Poland działa na jednym z najbardziej konkurencyjnych rynku talentów. Zdają sobie sprawę, że choć wynagrodzenie pozostaje jednym z najważniejszych czynników skłaniających potencjalnych pracowników do wyboru pracodawcy, to jednak na tym się nie kończy. Pracownicy chcą się rozwijać i wzrastać w obszarze, w którym mogą być prawdziwymi profesjonalistami lub po prostu stać się lepszymi w tym co robią.

Dla wielu osób usługi finansowe są często postrzegane jako wyjątkowo formalne, hierarchiczne i nie wspominając o tym, że są odporne na zmiany.. To jeden z powodów, dla których ING włożyło wiele starań w kształtowanie propozycji wartości, która gwarantuje i umożliwia jednostkom ciągły rozwój zarówno osobisty, jak i zawodowy. 

Takie deklaracje chce spełniać wiele firm, ale w przypadku ING Tech Poland interesujące jest to, jak te wartości zakomunikowali, ponieważ przekazali swój unikalny zestaw korzyści w oryginalny, autentyczny i ujmujący sposób. Jednym z ich największych sukcesów w przekazywaniu swojego przesłania była seria podcastów skłaniających do refleksji. (source)

Oprócz serii podcastów, oferowali młodym ludziom niesamowite okazje do spotkania z ekspertami finansowymi i wzięcia udziału w wyzwaniach związanych z modelowaniem ryzyka, często w nieformalnej atmosferze.

Inicjatywy takie jak te znacznie zwiększyły ich szansę na nawiązanie kontaktu z potencjalnymi pracownikami i utrzymanie się na szczycie ich świadomości. Zaangażowanie w pracę z kandydatami wykracza poza rekrutację. W rzeczywistości zbudowali i nadal rozwijają społeczność potencjalnych pracowników, aby wzmocnić pozycję swoich pracowników w dłuższej perspektywie.

Główne wnioski o ING Tech Poland

  • Pieniądze są kluczowym elementem, ale nie definiują firmy jako świetnego pracodawcy. Ludzie chcą się czuć doceniani, mogąc w pełni wykorzytywać swój potencjał w przyjaznej i wspierającej atmosferze pracy.
  • Firmy, które chcą się wyróżnić swoją marką pracodawcy, powinny znaleźć innowacyjne sposoby, które precyzyjnie dotrą do odbiorców. Należy zawsze starać się kreować swoją markę w nowy sposób, komunikując przy tym, co jest najważniejsze dla potencjalnych pracowników, których chcemy przyciągnąć.

Samsung Poland

Gigant technologiczny Samsung Polska po raz trzeci został uznany za najatrakcyjniejsze miejsce pracy w Polsce w 2021 roku - wynika z badania Randstad Employer Brand Research. (source)

Według wszystkich ankietowanych, Samsung raz po raz wyróżnia się na tle innych firm, w takich obszarach jak: stabilność zatrudnienia, wynagrodzenie, równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym, przyjazna atmosfera i wreszcie perspektywa rozwoju kariery.

Jednym z najbardziej efektywnych przykładów działań employer brandingowych Samsung Electronic Polska jest ich Samsung Candidate Hub. Umożliwił on największym potencjalnym pracownikom z całego świata zaprezentowanie swoich umiejętności w zakresie algorytmiki i NLP, co z kolei pomogło Samsungowi stworzyć społeczność skupioną wokół marki Samsung. Zdziałało to cuda dla rozpoznawalności marki Samsung w Polsce.

Udało im się zaangażować ponad 380 programistów i ponad 12 600 osób, które wykazały zainteresowanie wyzwaniami Algorithmic. W sumie do programu zgłosiły się 604 osoby, co pozwoliło Samsungowi uzyskać unikalny wgląd w umiejętności puli potencjalnych kandydatów.
Source

Ośrodek okazał się wartościowy nie tylko dla Samsunga. Kandydaci zgłaszający się do programu otrzymują natychmiastową informację zwrotną od jednej z największych firm technologicznych na świecie, co zwiększa ich pewność siebie, pozwala zorientować się, jakie umiejętności mogą poprawić, a także jak dobrze wypadną podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.

Główne wnioski z konferencji Samsung Poland

  • Kandydaci dostrzegają działania employer brandingowe firm, które w widoczny sposób mają przynieść korzyści jedynie firmie poszukującej kandydatów. Szanse na zaangażowanie kandydatów są znacznie większe, gdy korzyści płyną dla obu ze stron
  • Działania Employer Branding są najbardziej efektywne, gdy wiążą się z tym, co naturalnie motywuje ludzi. W przypadku Samsunga oznacza to rozwiązywanie złożonych problemów w sposób, który jest zarówno zabawny, jak i angażujący.
  • Zastanów się dokładnie nad dodatkową wartością dla kandydatów. Jeśli działanie employer brandingowe dodaje im pewności siebie i/lub może ich czegoś nauczyć (np. bezstronnej oceny umiejętności), są szanse, że będą aplikować na późniejszym etapie i/lub podzielą się inicjatywą Twojej marki z podobnie myślącymi kandydatami.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.