obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Skrócenie czasu rekrutacji IT – czy jest to możliwe?

Skrócenie czasu rekrutacji IT – czy jest to możliwe?

Albert Einstein mawiał: Czas jest pojęciem względnym. Próbując przełożyć to zdanie na język rekrutacji, dla kandydatów trwający ponad miesiąc trzystopniowy proces wydłuża się niemiłosiernie, a dla Hiring Managerów może to być optymalny czas, aby wyselekcjonować najlepszych przyszłych pracowników. Czy można jednak zadowolić obie strony?

Nie tylko w branży IT „walka” o nowego pracownika jest zażarta. Obecnie jest bardzo dużo ofert pracy i kandydaci mogą przebierać w nich przebierać i składać aplikację do kilku miejsc. To powoduje, że przy obecnej konkurencji na rynku czas może odgrywać istotną rolę. Według badania serwisu rekrutacyjnego GlassDoor globalnie średni czas rekrutacji na jedno stanowisko zajmuje firmie około 24 dni. Przebadano 25 krajów i Polska ze średnią 26 dni zajęła 13 miejsce. W Niemczech ta średnia wynosi 28,5 dnia, w Wielkiej Brytanii 27,5, w USA 23,5. Najdłużej trwają rekrutacje w Brazylii (40 dni) i Francji (39 dni), a najkrócej w Indiach (16 dni) i Izrealu (17 dni). Jak zatem skrócić czas rekrutacji do takiego poziomu, aby był on zadawalający zarówno dla kandydata jak i dla strony rekrutującej?

Punktem wyjścia jest zrozumienie przez rekrutera profilu stanowiska oraz oczekiwań Hiring Managera. Dzięki temu już po analizie CV możemy stwierdzić, czy kandydat odpowiada wymaganiom dotyczącej danej roli. Jest to ważne zarówno w aktywnym poszukiwaniu kandydatów jak i przy selekcji kandydatur zebranych z portali ogłoszeniowych. Sprofilowanie roli pomaga nam szybciej podjąć decyzję czy angażować kogoś do procesu rekrutacji czy też nie. Przy direct searchu warto zwracać uwagę na doświadczenie zawodowe kandydatów, deklarowane umiejętności, częstotliwość zmiany pracy, zrealizowane projekty, uzyskane certyfikaty. Dzięki temu mamy większą pewność, że nasza oferta będzie pasować do profilu kandydata.

Firmy zatrudniające mają różne podejście do liczby etapów rekrutacji. Coraz bardziej jest zauważalny trend odchodzenia od wieloetapowego procesu. Obecnie zamyka się on w 2-3 spotkaniach. Organizując trzystopniowy proces rekrutacji należy starać się go zakończyć w maksymalnie 3-4 tygodniach (w zależności ilu kandydatów jest w niego zaangażowanych). Cztery i więcej etapów powodują, że rekrutacja wydłuża się w czasie, a także kandydaci są mniej chętni do angażowania się w tak długi proces. Nie wspominając o tym, że konkurencja nie śpi i w tym czasie kandydat może przyjąć inną z ofert.

A może pójść krok dalej i skrócić proces rekrutacji do jednego spotkania? Wydaje się, że jest to możliwe w przypadku firm, które nie mają rozbudowanej struktury decyzyjnej. Zdarza się, że w korporacjach decyzje o zatrudnieniu musi podjąć kilku menagerów, którzy chcą poznać i przyjrzeć się kandydatom. W mniejszej organizacji można do jednego spotkania zaangażować Hiring Managera, osobę sprawdzającą kwalifikację oraz osobą badającą kompetencję miękkie. Wówczas proces rekrutacji można przeprowadzić bardzo szybko.

Co jeśli managerowie zwlekają z decyzją dotyczącą dalszych kroków rekrutacji? Rekruterzy powinni wywierać na nich wpływ poprzez rozmowy oraz tłumaczenie, że czas w rekrutacji ma istotne znaczenie. Szybkie podejmowanie i przekazywanie decyzji może być też kluczowe w kontekście budowania candidate experience. Kandydat ma poczucie, że na spotkaniu zaprezentował się na tyle dobrze, że firma przekazując szybko feedback pokazuje mu, że jej na nim zależy. 

To tylko kilka propozycji dotyczących działań skracających czas procesu rekrutacyjnego. Należy pamiętać, aby do takiego procesu rekrutacyjnego się należycie przygotować. Zaczynając od zrozumienia wymagań, dobrego sprofilowania kandydatów i ich wyselekcjonowania, szybkości podejmowania decyzji oraz wpływania na Hiring Managera. Jeśli rekrutacja zostanie przeprowadzona szybko i merytorycznie wtedy zyskamy nie tylko czas, ale też pozyskamy nowego pracownika.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.