Rozprawy HR Brygady – Rozprawa 8: Czworonożny pracownik. Dzień psa
Psy w pracy poprawiają atmosferę i zbliżają do siebie pracowników, jednocześnie obniżając poziom stresu. Zauważają to zarówno duże, jak i małe firmy.
Z raportu firmy Nestle Purina „Pets at work” wynika, że aż 1/3 pracowników czuje się zdecydowanie lepiej, gdy w ich miejscu pracy istnieje możliwość przyprowadzenia zwierząt. Badani z całej Europy przyznawali również, że takie rozwiązanie sprzyja budowaniu przyjaznych relacji ze współpracownikami, buduje dobrą atmosferę pracy, a także pozwala zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Ponadto, obecność zwierzęcia działa również odstresowująco i sprzyja wydajności pracy. Wynika to z eliminowania u pracownika poczucia winy, związanego z pozostawieniem zwierzęcia w domu na znaczną część dnia.
Zyskują także pracodawcy – pracownik, który może przyprowadzić czworonoga do biura, jest bardziej przywiązany do firmy. Dodatkowo, tego typu rozwiązanie to niewątpliwie jeden ze sposobów na realizację strategii employer brandingowej, którą warto wcielić w życie, bo z kolejnymi pokoleniami pracowników rosną ich oczekiwania względem miejsca pracy.
Pomysł przyprowadzania psów do pracy zrodził się w 1996 roku w Wielkiej Brytanii. Szybko zyskał wielu zwolenników w Stanach Zjednoczonych, bo już trzy lata później amerykańscy pracownicy zaczęli pracować w towarzystwie ulubionych czworonogów. Dziś zwyczaj jest często kultywowany też w Australii, Nowej Zelandii i w Kanadzie. W Stanach Zjednoczonych działa nawet organizacja Pet Sitters International. Co roku zachęca pracodawców do zezwalania na przyprowadzanie psów do pracy, rozprowadzając wśród przedsiębiorców przygotowane broszury. Co roku z inicjatywy Pet Sitters International w jeden z wybranych czerwcowych piątków obchodzony jest dzień zabierania psa do pracy - Take Your Dog to Work Day.
A co na to polski pracodawca?
TNS Polska opublikował raport, z którego wynika, że blisko 48% naszych rodaków ma w domu ulubionego zwierzaka, a 83% z tych pupilów to właśnie psy. 87% badanych uznało je za najlepszych przyjaciół człowieka. Coraz częściej czworonogi towarzyszą Polakom w restauracjach, urzędach i w samej pracy, chociaż nie jest to jeszcze norma.
Przykładem rozwijania psiego trendu przejętego z krajów anglosaskich jest wiele polskich firm. Pracowników z psami można znaleźć w coraz większej liczbie firm, bez względu na branżę. Z jednej strony są media (np. Radio Zet, NBC Universal), z drugiej firmy produkujące gry (np. CD Projekt) i oprogramowanie (np. Daftcode), agencje interaktywne (np. K2 Internet), agencje PR (np. Agencja 21), a także biura projektowe (np. AP Studio) i wydawnictwa (np. Prószyński i S-ka).
Statystyki same mówią za siebie. Aż 82% pracowników przyznaje, że zabieranie czworonoga do pracy większa ich lojalność wobec pracodawcy. 79% zgadza się, że obecność zwierzęcia wpływa pozytywnie na poprawę relacji w biurze. Aż 91% pracowników przyznało, że morale podwładnych wzrosło od kiedy w biurze towarzyszą im ich pupile.
Oznacza to jedno, że czy w domu, czy w pracy zwierzęta to samo dobro. Dogoterapia najlepszym lekarstwem na stres!
A czy wasze biuro jest przyjazne dla zwierząt?