obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Rozprawy HR Brygady – Rozprawa 11: Raporty płacowe, na co zwracać uwagę?

Rozprawy HR Brygady – Rozprawa 11: Raporty płacowe, na co zwracać uwagę?

Raport płacowy to zbiór informacji o tym, ile zarabiają ludzie na wybranych stanowiskach w danych branżach i regionach.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje raportów płacowych. Pierwsze są tworzone przez firmy rekrutacyjne  na podstawie oczekiwań kandydatów. Drugi rodzaj tworzony jest przez specjalistyczne firmy we współpracy z działami HR wielu przedsiębiorstw.

W naszej codziennej pracy rekrutera często  jesteśmy pytani czy opłaca się kupować badania rynkowe dotyczące wynagrodzeń i czy darmowe raporty płacowe są rzetelne i wiarygodne.

Odpowiedź jest jedna: „to zależy”. Po pierwsze: do czego jest nam potrzebna ta wiedza. Po drugie: czy rzeczywiście zamierzamy z tą wiedzą coś zrobić. I po trzecie: czy stać nas na zakup takich raportów (bywają całkiem kosztowne).

O czym należy pamiętać czytając raporty płacowe?

  • Uszczegółowienie opisów stanowisk. Marketingowiec lub grafik mogą mieć zupełnie inny zakres obowiązków w naszej firmie niż w innej. Musimy porównywać jednakowe zakresy obowiązków, na nie właśnie składa się wynagrodzenie.
  • Czym tak naprawdę jest wynagrodzenie ujęte w raporcie. W niektórych firmach typu SSC/BPO dodatki za znajomość języków obcych jest wliczona w pensję podstawową w innych pensja podstawowa wydaje się być niska, natomiast pracownik otrzymuje dodatkowy bonus językowy.
  • Ważna jest lokalizacja. Wynagrodzenia w Warszawie są znacznie wyższe niż w innych miastach, dane dotyczące sektora dóbr luksusowych są inne niż w sektorze farmaceutycznym, a kadrowa w firmie IT zarabia inaczej niż kadrowa w firmie produkcyjnej liczącej 2500 pracowników. Zwróćmy uwagę na to jakie dane kupujemy.
  • Nie tylko wynagrodzenia. Rzetelnie przygotowane raporty płacowe są kopalnią wiedzy nie tylko o wynagrodzeniach. Dowiemy się z nich jakie trendy na rynku pracy będą się kształtować oraz jakie benefity są oczekiwane przez pracowników.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.