obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Praca i zarobki prawnika.

Praca i zarobki prawnika.

Prawnik to osoba znająca bardzo dobrze przepisy prawa, która ukończyła studia wyższe magisterskie. Jednocześnie stanowi zawód o najniższych uprawnieniach spośród wszystkich zawodów prawniczych, więc jest to pierwszy krok na drodze do dalszej kariery zawodowej. Prawnik może zdecydować się na różne ścieżki rozwojowe, takie jak praca jako adwokat, prokurator, komornik czy sędzia.

Jak zostać prawnikiem?

Osoba, która chce zostać prawnikiem, powinna przygotować się na ciężką pracę w trakcie studiów, a także dużo nauki pamięciowej. Już w okresie licealnym warto zadbać o to, aby wybrać odpowiednie przedmioty na maturze rozszerzonej. Zwykle kandydaci na studia prawnicze zaczynają naukę w 2 lub 3 klasie liceum ogólnokształcącego i koncentrują się coraz bardziej na maturze. W niektórych szkołach funkcjonują również klasy prawnicze, gdzie uczniowie mają więcej godzin z kilku przedmiotów, a tym samym są lepiej przygotowani do matury i na studia. Przedmioty, które należy zdawać na maturze rozszerzonej, to język obcy (najczęściej wybierany jest angielski), język polski, historia i wiedza o społeczeństwie. Dodatkowo czasami przydaje się geografia oraz język łaciński, jednak zwykle nie jest to wymagane. 

Pierwsze kroki w zawodzie

Po ukończeniu studiów, czyli po zaliczeniu wszystkich egzaminów, napisaniu pracy magisterskiej i obronie, można uzyskać dyplom. Niestety nie oznacza to wcale końca ciężkiej pracy. Po zakończonych studiach absolwent rzeczywiście jest już prawnikiem, jednak nie ma uprawnień adwokata, sędziego ani np. radcy prawnego. Oznacza to, że może rozpocząć pracę tylko w niektórych miejscach. Pierwszą opcją jest po prostu stanowisko w korporacji, powiązane z prawem lub nie. W praktyce jednak zwykle można tam pracować już po szkole średniej, dlatego studia specyficzne, takie jak właśnie prawo, nie mają większego sensu. Inna opcja to założenie własnej kancelarii i udzielanie porad prawnych. Można wyspecjalizować się samodzielnie w jakiejś dziedzinie, np. w popularnej obecnie własności intelektualnej i prawie autorskim lub też w prawie firmowym. Specjalizację robi się na przykład na studiach podyplomowych lub w czasie praktyki u innego prawnika. W ten sposób nie trzeba robić aplikacji, jednak oznacza to zwykle mniejsze możliwości zatrudnienia w późniejszych latach.

Dodatkowe wymagania i osobowość

Osoba, która chce pracować w zawodzie prawnika, na przykład jako adwokat, musi spełnić dodatkowe wymagania, takie jak:

  • pełna zdolność do czynności prawnych;
  • nieskazitelny charakter;
  • korzystanie z pełni praw publicznych;
  • złożenie egzaminu adwokackiego po odbyciu aplikacji. 

Jeśli chodzi o cechy charakteru kandydata na stanowisko prawnika, to najważniejsza jest umiejętność wzięcia odpowiedzialności za własne działania. Dodatkowo spore znaczenie ma zdolność do efektywnego zarządzania czasem pracy, wysoki poziom empatii, zdolności komunikacyjne, cierpliwość, dyplomacja, umiejętność przygotowywania przemówień, brak lęku przed wystąpieniami publicznymi, chęć ciągłego rozwoju zawodowego oraz praktyczne podejście do przepisów prawnych.

Ile zarabia się jako prawnik?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w serwisie wynagrodzenia.pl i danymi ze stycznia 2024 roku mediana wynagrodzeń na stanowisku prawnika wynosi:

  • 5100 złotych – prawnik młodszy specjalista;
  • 6050 złotych – prawnik specjalista;
  • 7590 złotych – prawnik starszy specjalista;
  • 7130 złotych – adwokat;
  • 5550 złotych – notariusz;
  • 11 200 złotych – prokurator;
  • 14 100 złotych – sędzia;
  • 9650 złotych – radca prawny;
  • 6580 złotych – kurator sądowy.

Można więc uznać, że prawnik bez aplikacji zarabia w granicach średniej krajowej, natomiast zdecydowanie najwyższe są zarobki radców prawnych, prokuratorów i sędziów. 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.