obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Pentester- praca i zarobki.

Pentester- praca i zarobki.

Pentester zajmuje się wyszukiwaniem słabych punktów w systemie informatycznym firmy, chroniąc ją w ten sposób przed prawdziwym atakiem hakerskim. Wykonuje on tak zwane testy penetracyjne. Są to działania, które mają na celu znalezienie i zidentyfikowanie ewentualnych błędów programistycznych. Takie niezamierzone niedociągnięcia występują w wielu aplikacjach i systemach informatycznych, z których na co dzień korzystają różne firmy. Zadaniem pentestera jest tworzenie złośliwego oprogramowania i testowanie systemów informatycznych, aby być o krok przed cyberprzestępcami. Warto zdawać sobie sprawę, że lista takich potencjalnych błędów w systemach rośnie z każdym dniem.

Czym zajmuje się pentester?

Pentester zajmuje się wyszukiwaniem słabych punktów w systemie informatycznym firmy, chroniąc ją w ten sposób przed prawdziwym atakiem hakerskim. Wykonuje tak zwane testy penetracyjne. Są to działania, które mają na celu znalezienie i zidentyfikowanie ewentualnych błędów programistycznych. Takie niezamierzone niedociągnięcia występują w wielu aplikacjach i systemach informatycznych, z których na co dzień korzystają różne firmy. Zadaniem pentestera jest tworzenie złośliwego oprogramowania i testowanie systemów informatycznych, aby być o krok przed cyberprzestępcami. Warto zdawać sobie sprawę, że lista takich potencjalnych błędów w systemach rośnie z każdym dniem.

Do głównych zadań pentestera należy:

sprawdzanie bezpieczeństwa w sieci;

analizowanie luk w systemie i ich zwalczanie;

tworzenie złośliwego oprogramowania do celów testowych w warunkach laboratoryjnych;

tworzenie raportów i prezentacji ze swojej pracy;

ciągłe podnoszenie swoich kompetencji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Jak zostać pentesterem?

Łatwiej będzie ci zostać Pentesterem z dyplomem z informatyki lub doświadczeniem jako programista, tester, analityk lub administrator sieci. Możesz również ukończyć specjalne kursy certyfikacyjne (CEH), które pozwolą ci uzyskać certyfikat etycznego hakera i rozpocząć karierę jako Pentester. Co musisz wiedzieć przed aplikowaniem na to stanowisko to:

Znajomość SQL Injection i podobnych;

Przemyt żądań HTTP;

Pobieranie plików z odbicia;

Posiadać odpowiedni sprzęt lub upewnić się, że firma go zapewnia.

Ile zarabia pentester?

Początkujący pentester może liczyć na pensję w wysokości do 6,5-7 tys. zł netto miesięcznie. Bardziej doświadczony specjalista może zarobić 4, a nawet 5 razy więcej. Zarobki pentestera nie należą do niskich. Dlaczego? Ponieważ firmy i korporacje z wielu branż inwestują naprawdę spore sumy w praktyczne rozwiązania IT. Jednak, jak pokazują lata doświadczeń, wielu producentów oprogramowania skupia się przede wszystkim na funkcjonalności i jakości aplikacji, niestety kwestie bezpieczeństwa traktując nieco po macoszemu. Jaki jest tego efekt? Opłakany. Bo w przypadku ataku hakerskiego firma korzystająca z takiego oprogramowania może ponieść ogromne straty finansowe. Dlatego wiele firm zdaje sobie sprawę, że rola pentestera jest nie do przecenienia.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.