obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
<strong>Jak wygląda ścieżka rozwoju rekrutera IT w agencji?</strong>

Jak wygląda ścieżka rozwoju rekrutera IT w agencji?

Wraz z rozwojem branży IT zwiększa się też zapotrzebowanie na osoby, którzy takich specjalistów zrekrutują. Wewnętrzne działy HR nierzadko posiłkują się usługami agencji rekrutacyjnych, które są w stanie skutecznie dotrzeć i zarekomendować pożądanych kandydatów. Jak zatem rozpocząć i rozwijać swoją ścieżkę kariery jako rekruter IT?

Cechy dobrego rekrutera IT

Zacznijmy od tego jakie cechy powinna mieć osoba, która chciałby zacząć stawiać swoje pierwsze zawodowe kroki w rekrutacji. Zdecydowanie to powinna być osoba, która jest otwarta i komunikatywna. Biorąc pod uwagę, że jest to przede wszystkim praca z ludźmi to trzeba po prostu lubić z nimi rozmawiaj, zawierać i rozwijać nowe znajomości w branży. Trzeba się również wykazać dużą dozą empatii, aby poznać potrzeby nie tylko kandydatów, ale i klientów, do których będzie się zatrudniać. Osoby aspirujące do bycia rekruterem IT muszą być również wytrwali (szczególnie przy poszukiwaniach), elastyczni w podejściu do pracy oraz z głową otwartą na nowe pomysły i rozwiązania.

IT Researcher - pierwsza rola przyszłego rekrutera IT

Dla aspirującego rekrutera IT pierwszą rolą jest najczęściej IT Researcher. To stanowisko polega na szeroko rozumianym poszukiwaniu kandydatów pasujących do oczekiwanego profilu zawodowego. Tutaj z pewnością przyda się wspomniana wyżej cecha jaką jest wytrwałość. Trzeba wykazać się dużą cierpliwością, aby „przejść” przez duże zasoby danych, które skrywają się na profilach kandydatów na portalu LinkedIn, wewnętrznych bazach, czy w innych źródłach. Osoba na stanowisku IT Researchera nabywa umiejętności dopasowania profilu kandydata do oczekiwań klienta oraz poznaje źródła, skąd pozyskuje specjalistów.

Kariera Rekrutera IT - dalsze kroki

Kolejnym krokiem jest stanowisko junior konsultanta. Do obowiązków stricte searchowych dochodzą również zadania związanie z przeprowadzeniem kandydata przez cały proces rekrutacji. Wykonanie wstępnego screeningu, sporządzanie podsumowania zawodowego, umawianie na kolejne etapy rekrutacji, pomoc w przygotowaniu kandydata do spotkania, itp. Młodszy konsultant już powinien mieć teoretyczną wiedzę na temat zagadnień technicznych Krótko mówiąc musi wiedzieć o co kandydata zapytać i o czym kandydat do niego mówi.

Konsultant ds. rekrutacji jest już samodzielnym stanowiskiem. Jego wiedza na temat technologii oraz procesu rekrutacji jest na tyle duża, że swobodnie porusza się po rekrutacyjnych zagadnieniach. Często też pracownicy na stanowisku regularnym angażowani są w bezpośredni kontakt z klientami niejako pełniąc rolę Key Account Managera. Starszy konsultant nie tylko rekrutuje i dba o relacje z klientami, ale dzieli się wiedzą z mniej doświadczonymi rekruterami. Jest dla nich mentorem, który wprowadza ich do pracy. Naszą wyliczankę kończymy na stanowisku Team Leadera, którzy zarządza zespołem konsultantów ds. rekrutacji, rozdziela pracę, wspiera i motywuje.

Przedstawiliśmy typową ścieżkę kariery rekrutera IT w agencji rekrutacyjnej. Natomiast podczas pracy jest sporo obowiązków z pogranicza sprzedaży, marketingu, obsługi klienta, employer brandingu, itp. W tych obszarach można się również rozwijać i obrać tę ścieżkę dalszej kariery. Agencja rekrutacyjna na pewno daje takie możliwości.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.