Jak tworzyć skuteczne zespoły pracownicze?
Kluczowe zasady dla udanych relacji zespołowych
Relacje zespołowe w środowisku biznesowym są kluczowym elementem dla owocnej współpracy. Stanowią nieodzowny element sukcesu każdej organizacji. Stwarzają przyjemną do pracy atmosferę i sprawiają, że pracownicy czują się bezpiecznie w przestrzeni biurowej. Są bardziej zmotywowani i gotowi na nowe wyzwania. Jak to mówią: w grupie zawsze raźniej.
Otwarta komunikacja odgrywa tutaj ogromną rolę. Buduje zaufanie oraz pozwala uniknąć niepotrzebne konflikty. Warto więc aktywnie słuchać, ponieważ każdy pragnie być usłyszany. Nie zapominajmy o tym.
Kolejnym fundamentem silnych relacji w pracy jest zaufanie. Każdy z nas chciałby mieć poczucie, że może polegać na swoich współpracownikach. Zaoszczędza to wiele stresu i obaw. Budowanie zaufania to długotrwały proces, ale uwierzcie mi, że warto.
Pamiętajmy również o szacunku – dla różnorodności, dla siebie nawzajem. Każdy pracownik to indywidualna jednostka, która posiada różne umiejętności, pracuje szybciej lub wolniej. Uszanujmy to, ponieważ sami tego pragniemy. Jak każdy inny człowiek.
Jak dbać o relacje w pracy w erze zdalności?
Praca w domu, praca zdalna – różnie to nazywamy. Kiedyś rzadka, mniej akceptowana, a dzisiaj stała się codziennością wielu z nas. Pamiętacie początki? Nie było łatwo. Niekończące się problemy z łącznością, obawa przed nowym. Model pracy bardzo się zmienił i pociągnął za sobą różne konsekwencje. Jak utrzymywać relacje międzypracownicze będąc przed ekranem komputera w swoim domu? Jest na to wiele sposobów!
Po pierwsze warto łączyć się ze swoim zespołem np. przy pomocy kanału Teams. Wspólnie ustalać obowiązki, rozmawiać o tym, co już zrobiliśmy. Powstaje z tego rutyna, która jest lubiana i coraz bardziej powszechna w wielu miejscach pracy. Umożliwia pozostanie w tzw. kontakcie ze swoimi współpracownikami i umacnia więzi.
Pracodawcy coraz częściej organizują w biurach aktywności, które przyciągają swoich pracowników i stają się one idealną okazją na podtrzymanie relacji w pracy. Zapraszają na tematyczne dni, umożliwiają przyjście ze swoim pupilem albo wspólnie umawiają się na wieczorne wyjście np. na kręgle. Pomimo tego, że odwiedzanie biur nie jest już w wielu przypadkach obowiązkowe, nie zapominajmy o tym, że zawsze jesteśmy tam mile widziani.
Strategie rozwiązywania konfliktów w przestrzeni biurowej
Praca to ludzie, interakcje międzyludzkie. Każdy pracownik wprowadza inną energię, ma różne pomysły. Czasem lepsze, czasem gorsze. Naturalne, że pojawiają się konflikty, nieporozumienia. Jednakże to nie koniec świata. Istnieją sprawdzone sposoby jak sobie z nimi radzić.
Komunikacja, o której już wspominałam, jest wciąż najważniejsza. Jeżeli jest ona prowadzona na wysokim poziomie, sprawa staje się o wiele łatwiejsza. Gdy dbamy o wzajemne słuchanie się, rozumienie – wyjdziemy z konfliktu w dużym wsparciu. W sytuacjach kryzysowych warto zadbać o wsparcie specjalisty od rozwiązywania takich nieporozumień. Skorzystajmy z usług mediatora lub pośrednika.
Otwórzmy się na różne perspektywy i unikajmy przeświadczenia, że tylko nasze rozwiązanie jest warte uwagi. Otwartość i świeżość umysłu w takich sytuacjach, choć często trudna, prowadzi do zdecydowanie szybszego dojścia do konsensusu.
Starajmy się opierać nasze propozycje rozwiązań na faktach i danych. Stają się wtedy bardziej wiarygodne i mają szansę na większą uwagę ze strony naszych rozmówców.
Zadbajmy o zachowanie spokoju. Jeżeli czujemy przepełnienie negatywnymi, trudnymi emocjami, udajmy się do innego pomieszczenia w celu uspokojenia się i powróćmy do rozmowy opanowani. Zaoszczędzi to wiele czasu i sprawi, że będziemy myśleć trzeźwo.