obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Jak epidemia wpłynęła na proces rekrutacyjny?

Jak epidemia wpłynęła na proces rekrutacyjny?

Bez wątpienia rok 2020 to czas niezwykle trudny, który wywrócił naszą samoorganizację do góry nogami. Ostatnie miesiące wiele zmieniły w sferze prywatnej, jak również i zawodowej. W tym artykule skupimy się na zmianach jakie zaszły na rynku pracy, a dokładniej mówiąc, w prowadzeniu procesu rekrutacyjnego. Pomimo trwającej epidemii firmy wciąż rekrutują nowych pracowników. Wielu kandydatów poszukuje miejsc pracy i aplikuje na nowe stanowiska. Spójrzmy zatem, jak nowa rzeczywistość wpłynęła na wewnętrzną strukturę samego procesu rekrutacyjnego.

Ostatnie miesiące zmieniły spojrzenie na to, jak rekrutacja może wyglądać. Widoczną zmianą w ostatnim czasie jest wzrost potencjalnych kandydatów. Wiele osób straciło pracę w wyniku redukcji kosztów przez różne firmy. W związku z tym aktywność kandydatów znacząco wzrosła. Sektorem, który ma duże zapotrzebowanie na nowych pracowników, choć podaż jest wciąż niewystarczająca to sektor IT. Warto zauważyć, że w przypadku branży IT sytuacja covidowa wpłynęła pozytywnie m.in. na e-commerce, product placement, czy market placement. Wpłynęła ona także na rozwój sektora security, czyli zabezpieczeń sieciowych, pod kątem ryzyka wynikającego np. z posiadania różnych narzędzi. Jak podkreśla Gracjan Góźdź: ,,To wpłynęło na zwiększone zapotrzebowania nie tylko na organizacje, które są kwalifikowane głównie jako technologiczne, ale również takie, które mają produkty gdzie indziej’’.

W wielu firmach polityka wewnętrzna uległa zmianie, a w niej proces pozyskiwania potencjalnych kandydatów. Pierwszy etap, czyli interakcja, odbywa się teraz głównie w formie on-line, podczas której dokonuje się selekcji kandydatów. Ze strony odbiorcy procesu rekrutacyjnego taki rodzaj spotkania jest zmianą na plus, chociażby pod kątem czasu zatrudnienia. Warto zaznaczyć, że firmy, poza pierwszymi rozmowami w formie elektronicznej, na etapie końcowym decydują się na spotkania w biurze. Przedstawiając zmiany jakie zaszły w procesach rekrutacyjnych należy powiedzieć również o nowej formie dokumentów CV wysyłanych przez kandydatów. Mowa o krótkich filmikach video, w których kandydaci przedstawiają się rekruterom. ,,Takie narzędzia są wykorzystywane, a nawet wymagane bardzo często przez klientów, aby kandydaci nagrali np. trzydziesto-sekundowy tematyczny filmik.’’- podkreśla Gracjan. ,,Osoby biorące udział w procesie, są to osoby z takim właśnie filmikiem o sobie.’’ – dodaje. Krótka prezentacja na swój temat mówi czasem dużo więcej niż zwykłe CV. Z punktu widzenia wielu klientów wysyłanie takiego właśnie video to z pewnością pozytywna zmiana. Przedstawienie własnej osoby przychylnie wpływa na przebieg całego procesu rekrutacyjnego.  Dla wielu firm taka forma to również zaoszczędzenie czasu i przyspieszenie etapu końcowego zatrudniającego pracownika.

Powyższy przykład pokazuje w jaki sposób kandydaci mogą pozytywnie wpłynąć na potencjalnych pracodawców, by przyciągnąć ich uwagę. Warto wspomnieć też o tym, jak same organizacje przygotowują się do procesu rekrutacji, aby zainteresować ofertą najlepszych kandydatów. Rozmowy on-line odbywają się na różnych platformach.

 ,,Nie wszystkie osoby zapraszane na rozmowy korzystają z danego software-u, z danej platformy. Dobrze jest mieć dwa, czy trzy narzędzia, które można zaproponować takiej osobie. Dobrze jest również sprawdzić, czy taka aplikacja działa na mobilnych urządzeniach. W przypadku jakichkolwiek komplikacji warto posiadać numer danej osoby, by mieć wtedy kontakt telefoniczny.’’ – podkreśla Gracjan.

By móc w profesjonalny sposób zarządzać rozmową, w pierwszej kolejności należy przedstawić kandydatowi schemat całego spotkania on-line. Zakomunikować jak będzie odbywać się rozmowa, kto ją poprowadzi i kto będzie na niej obecny. Dzięki temu kandydat ma szanse przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Warto zadbać również o to, by przekazać kandydatowi najważniejsze informacje na temat stanowiska i firmy pracodawcy.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.