Czy sztuczna inteligencja zmienia proces rekrutacji?
W tym artykule przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące z wykorzystania AI w rekrutacji, jej znaczenie, przykłady narzędzi i jak może ona pozytywnie wpłynąć na Twoje procesy rekrutacyjne.
Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu zadań o dużej powtarzalności. W przypadku wolumenowych lub specjalistycznych procesów rekrutacyjnych skraca czas tworzenia list potencjalnych kandydatów, bez obniżania jakości tzw. pipeline’u. Wyzwanie, z którym wiele firm boryka się do dziś.
Większość rekruterów, których znamy zgadza się z nami, że najbardziej czasochłonną częścią rekrutacji jest sprawdzanie życiorysów i tworzenie krótkiej listy kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną. Ta opinia jest czymś, co słyszymy również podczas regularnych spotkań z naszymi klientami.
Jedną z największych, jeśli nie największą, zalet sztucznej inteligencji jest pomoc w wyszukaniu i ocenie profilów kandydatów oraz w nawiązywaniu z nimi pierwszego kontaktu. Inteligentne oprogramowanie pomaga nam znaleźć kandydatów na podstawie tytułów pracy, wykształcenia, wieku i danych demograficznych, doświadczenia w branży, a nawet oczekiwanych zakresów wynagrodzeń.
Narzędzia i oprogramowanie AI do rekrutacji.
Aby lepiej zrozumieć jak możemy wykorzystać AI w działaniach rekrutacyjnych, postanowiliśmy wymienić kilka z dostępnych na rynku narzędzi.
1. Paradox.
Paradox to firma, która stworzyła asystentkę AI „Olivia”. Olivia oszczędza rekruterom dużo cennego czasu, przejmując większość ręcznych zadań, w tym między innymi:
• Odpowiadanie na pytania kandydatów 24/7;
• Komunikowanie historii marki i wartości firmy poprzez wciągające wrażenia;
• Planowanie rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi kandydatami;
• Zbieranie w czasie rzeczywistym informacji na temat doświadczenia rekrutacyjnego kandydata.
2. Fetcher.
Fetcher to oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie do pozyskiwania kandydatów w oparciu o szereg ustalanych kryterii wyszukiwania.
• Pozyskiwanie kandydatów na podstawie spersonalizowanych kryteriów i wysyłanie wybranych profili zawodowych bezpośrednio do rekrutera.
• Automatyzacja procesów sortowania bazy kandydatów - automatycznie wykrywanie najlepszych kandydatów na podstawie żądanych parametrów.
3. InTouch Tool
InTouch Tool to oprogramowanie typu plug-in, które pozwala na spersonalizowany kontakt z wybranymi kandydatami w procesie rekrutacji. Do głównych zalet InTouch Tool należą:
- Możliwość prowadzenia kilku kampanii sourcingowych jednocześnie;
- Możliwość korzystania z narzędzia przez kilku rekruterów w tym samym czasie;
- Kompatybilność z narzędziami sprzedażowymi platform social media.
Trendy w rekrutacji AI, które obserwujemy dzisiaj.
Długie godziny, które rekruterzy spędzają na poszukiwaniu, sprawdzaniu, inicjowaniu pierwszego kontaktu oraz planowaniu rozmów kwalifikacyjnych, powoli odchodzą w przeszłość. Pomaga w tym właśnie AI, która coraz mocniej wdziera się do naszego rekrutacyjnego świata.
Trend numer 1: Chatboty i wtyczki rekrutacyjne.
Te aplikacje symulują rozmowy międzyludzkie w wysoce spersonalizowany sposób. Ponadto mają możliwość generowania dużej ilości danych spośród których wybierają pasujących do profilu stanowiska kandydatów na podstawie preferowanych kwalifikacji, umiejętności, wykształcenia i innych parametrów, które można dostosować do potrzeb danego procesu rekrutacyjnego.
Badania przeprowadzone przez Alllegis pokazują, że większość kandydatów czuje się w pełni komfortowo, mając chatbota, który umawia ich na rozmowę kwalifikacyjną i odpowiada na pytania, co przyczynia się do wzrostu popularności tych aplikacji opartych na sztucznej inteligencji.
Trend numer 2: Wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu oceny profilu kandydata.
Aby wykluczyć jedną z najczęstszych przeszkód w rekrutacji, nieświadomą stronniczość, coraz więcej firm ucieka się do w pełni zautomatyzowanych procesów wstępnej selekcji kandów. Oprogramowania AI do oceny talentów, kwalifikują kandydatów według jednakowych parametrów i wykluczają potencjalną stronniczość decyzji rekrutera.
Trend numer 3: Zautomatyzowane ogłoszenia o pracę.
Zamiast ręcznie publikować oferty pracy na różnych stronach internetowych, wiele firm zaczyna korzystać z automatycznych generatorów ogłoszeń o pracę. Zautomatyzowane reklamy pracy oznaczają, że kupowanie, umieszczanie i optymalizowanie budżetów reklamowych i ogłoszeń o pracę odbywa się automatycznie.
Końcowe przemyślenia:
Firmy, które stosują sztuczną inteligencję w swoim ekosystemie rekrutacyjnym, zyskują silną przewagę konkurencyjną. Dlaczego? Ponieważ automatyzacja znacznie skraca czas zatrudnienia. To również oznacza, że mniej prawdopodobne jest, że rekruter straci potencjalnych kandydatów na rzecz swoich szybciej poruszających się konkurentów. Technologia rekrutacji ewoluuje i dziś trudno wyobrazić sobie rekrutację bez jakiejś formy automatyzacji. Widzimy, że AI staje się niemal obowiązkowym narzędziem dla rekruterów w planowaniu i realizowaniu procesów rekrutacyjnych.