obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
 CEO, CTO, CFO i CIO :co to za skrót?

 CEO, CTO, CFO i CIO :co to za skrót?

Kim jest CEO w firmie i co oznacza ten angielski skrót po polsku?

Wielu myśli, że właściciel po angielsku to właśnie CEO. Zdarza się, że CEO jest właścicielem firmy. Nie jest to jednak reguła.

CEO to właściciel przede wszystkim w małych firmach — lub takich, którym udało się rozwinąć bez udziału obcego kapitału (inwestora).

Właściciel po angielsku to po prostu owner — ewentualnie founder, jeśli właściciel danej firmy jest też jej założycielem.
W większości przypadków CEO są po prostu pracownikami firmy, zatrudnionymi do zarządzania danym przedsiębiorstwem. Często posiadają też część udziałów w firmie, w której pracują.


Co to znaczy CIO?

CIO (ang. Chief Information Officer) to po polsku dyrektor IT. Osoba, która zajmuje stanowisko CIO odpowiada za określenie strategii działu IT oraz sprawuje nadzór nad projektami i procesami integracji systemów informatycznych. CIO to nie tylko szef działu IT, ale też wiceprezes zarządu ds. IT. 

Co to znaczy CFO? 

CFO to skrót od ang. Chief Financial Officer. Po polsku CFO oznacza dyrektora finansowego, którego rolą jest planowanie finansów przedsiębiorstwa, analiza mocnych i słabych stron firmy oraz proponowanie działań naprawczych. Stanowisko CFO należy do wyższego szczebla kierowniczego firmy.

Rozwinięcie skrótów pozostałych funkcji dyrektorskich

COO (ang. Chief Operating Officer) czyli dyrektor operacyjny, zwany także dyrektorem ds. operacyjnych, to jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w organizacji. COO jest odpowiedzialny za codzienne funkcjonowanie firmy i podlega najwyższemu rangą dyrektorowi. COO to zwykle zastępca prezesa.

CTO to Chief Technology Officer — po polsku dyrektor ds. technologii. Posiada zarówno szeroką wiedzę techniczną, jak i biznesową.

CSO to Chief Sales Officer — po polsku dyrektor sprzedaży. Zarządza regionalnymi dyrektorami sprzedaży.

CMO to Chief Marketing Officer — po polsku dyrektor marketingu. Posiada wiedzę z zakresu marketingu, ale też zarządzania. Odpowiada za wszystkie działania marketingowe firmy, w której pracuje.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.