obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
5 zestawów cech dobrego project managera, czyli #taktykisprawdzone cz.2

5 zestawów cech dobrego project managera, czyli #taktykisprawdzone cz.2

Specjalista, autorytet czy bardziej psycholog? Sprawdźmy jakie cechy project managera pomagają mu w prowadzeniu projektów i osiąganiu zamierzonych efektów.

Oto cechy według 5 ,,kategorii’’:

  1. W dobrych rękach – widzi sytuację z różnej perspektywy, analizuje szanse i zagrożenia, jest rozsądny, potrafi zachowywać spokój i panować nad emocjami przez co wzbudza zaufanie i szacunek swojego zespołu.
  2. W samo sedno – jest zorganizowany, odważny, podejmuje decyzje stanowczo, mądrze zarządza zmianą, jest nastawiony na konkretny cel.
  3. Bez dwóch zdań – kluczowa jest dla niego dobra komunikacja, przekazuje zespołowi jasne informacje i istotę sprawy, przyznaje się do błędu, bez zbędnych dyskusji i komentarzy.
  4. Alfa i omega – potrafi prowadzić grupę, o zdolnościach przywódczych, ma wpływ na myślenie innych ludzi i ich postawy, jest powszechnie uważany za autorytet.
  5. Bułka z masłem - budzi entuzjazm, myśli pozytywnie, słucha innych, buduje i dba o dobrą atmosferę, wspiera zespół, docenia ich osiągnięcia, jest gotowy do uczenia się od innych, motywuje, niekiedy pociesza czy doradza.

Numer 1

W dobrych rękach

Z życia wzięte: udział Klienta w Career EXPO jesień 2019 we Wrocławiu

Organizując stoisko targowe, które obfituje w szereg dodatkowych atrakcji takich jak: konkursy, maszynę do popcornu czy waty cukrowej, nagrody, gadżety, materiały informacyjne i wizerunkowe, meble eventowe, dekoracje, nie trudno o małe zawirowania. Tym bardziej, gdy projektem kieruje jeden project manager odpowiedzialny za całe wyposażenie standu.

U nas na całe szczęście owe ,,małe zawirowanie’’ miało głównie miejsce w dniu wydarzenia. Na całe szczęście? Pewnie teraz dziwisz się, bo chyba nie ma nic gorszego jak pojawienie się problemów chwilę przed rozpoczęciem eventu. Jest w tym trochę prawdy, jednak dla dobrego project managera nie może być to czynnik, który wyprowadza go z równowagi.

W takich sytuacjach to, co należy zrobić to opanować emocje związane z niespodziewaną sytuacją, wziąć dwa oddechy, a następnie poszukać dostępnych rozwiązań. Tak właśnie zachowaliśmy się w sytuacji, gdy zabrakło nam pomysłu na wyeksponowanie maszyny do popcornu.                    Z pomocą przyszli Organizatorzy Career EXPO organizując dodatkową ladę oraz pracownicy drukarni, którzy wydrukowali dla nas dodatkowy plakat na ladę.

Zazwyczaj sprawy da się rozwiązać szybciej myśląc racjonalnie, a poświęcenie czasu na użalanie się nad niedopilnowaniem jakiegoś szczegółu jest po prostu jego stratą.

Numer 2

W samo sedno  

Z życia wzięte: udział Klientów w Career EXPO jesień 2019 we Wrocławiu

Prowadzenie dwóch projektów w jednym czasie – czemu nie, da się zrobić, bo jak nie my to kto? Wszystko fajnie, ale do czasu.. Do czasu kiedy w naszym słowniku nie przeważają same negatywne słowa.

Jednak.. kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Dobry project manager potrafi zanalizować wszystkie za i przeciw, podjąć ryzyko, próbując sprostać wyzwaniom oraz nowym szansom.

My swój cel osiągnęliśmy – zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy dwa z najlepszych stoisk targowych, na co potwierdzeniem stało się wyróżnienie i wygranie nagrody publiczności w kategorii ,,Candidate Experience’’.

Numer 3

Bez dwóch zdań

Z życia wzięte: udział Klienta w Career EXPO jesień 2019 we Wrocławiu

Project manager to człowiek konkretny i stanowczy. Oczekuje jasnych komunikatów i decyzji, aby móc przechodzić do następnych etapów projektu oraz takie same kieruje w stosunku do innych.

Nawiązując do powyższych zdolności, ważnym w prowadzeniu każdego projektu opierającego się na budowaniu wizerunku jest dobra współpraca z grafikami.

Nad projektem graficznym pracuje niekiedy nie tylko jedna osoba. Autorów może być kilka, tak jak to było u nas. Przy tym projekcie pracowała np.: osoba, która układała merytoryczne treści, mające znajdować się na plakacie, programista, który pomagał w utworzeniu kodu źródłowego, który miał znaleźć się na plakacie w formie rebusu, osoba, która tworzyła wstępny szkic projektu oraz układała treść, mająca zachęcić odbiorców do udziału w konkursie, wreszcie grafik, który wykonywał finalny projekt według wszystkich ustalonych norm wizerunkowych firmy.

Chyba już wyobrażacie sobie co musi czuć project manager w chwili, gdy to na nim ciąży obowiązek spięcia wszystkiego w jedną całość?

Najważniejsze jest to, by umieć słuchać zdania innych i potrafić przyznać niekiedy rację oraz sprawić, by w chwili, gdy to Ciebie słuchać mają, właśnie tak było.

Numer 4

Alfa i omega

Z życia wzięte: udział Klienta w Absolvent Talent Days edycja jesień 2019 we Wrocławiu

Podczas projektowania stoiska targowego dla jednego z naszych Klientów zostaliśmy poproszeni o radę w mocno podbramkowej sytuacji. Dotyczyła ona zaprojektowania grafik pod banery reklamowe, dostosowane pod specyfikację organizatorów w mocno okrojonym czasie.

To, co zawsze staramy się robić, to służyć dobrą radą, popartą zgromadzonym doświadczeniem i tak było również w tym przypadku. Przeanalizowaliśmy sytuację, skontaktowaliśmy się z Klientem i wyjaśniliśmy wszystkie niezbędne do projektu założenia, realnie oceniliśmy szansę na jego powodzenia i po uzgodnieniu szczegółów rozpoczęliśmy działanie, angażując w projekt również inne osoby.

Numer 5

Bułka z masłem

Z życia wzięte: Organizacja świątecznej imprezy integracyjnej

Ostatni, niby najmniej ważny, a jednak bardzo ceniony przez wszystkich, którzy tworzą zespół lub uczestniczą w organizowanej imprezie. Nie ważne, czy jest to etap organizacji czy realizacji, w każdym z nich powinniśmy oprócz tej stonowanej i zdroworozsądkowej twarzy, pokazywać również tą, której choć trochę sprawia radość to, że tworzy coś wielkiego.

Impreza, jak impreza – zorganizować trzeba. Wynająć fotobudkę i strój bałwana, kupić produkty do sushi, zadbać o playlistę, kupić nagrody wymyślić pytania i ułożyć harmonogram imprezy.

Wiadomo – jest to JAKIŚ TAM rodzaj pracy (event manager zrozumie słowo JAKIŚ TAM). Czy przy tym można jeszcze myśleć pozytywnie?

Gdzieś tam pomiędzy wierszami jeszcze się da!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.