5 zestawów cech dobrego project managera, czyli #taktykisprawdzone cz.2
Specjalista, autorytet czy bardziej psycholog? Sprawdźmy jakie cechy project managera pomagają mu w prowadzeniu projektów i osiąganiu zamierzonych efektów.
Oto cechy według 5 ,,kategorii’’:
- W dobrych rękach – widzi sytuację z różnej perspektywy, analizuje szanse i zagrożenia, jest rozsądny, potrafi zachowywać spokój i panować nad emocjami przez co wzbudza zaufanie i szacunek swojego zespołu.
- W samo sedno – jest zorganizowany, odważny, podejmuje decyzje stanowczo, mądrze zarządza zmianą, jest nastawiony na konkretny cel.
- Bez dwóch zdań – kluczowa jest dla niego dobra komunikacja, przekazuje zespołowi jasne informacje i istotę sprawy, przyznaje się do błędu, bez zbędnych dyskusji i komentarzy.
- Alfa i omega – potrafi prowadzić grupę, o zdolnościach przywódczych, ma wpływ na myślenie innych ludzi i ich postawy, jest powszechnie uważany za autorytet.
- Bułka z masłem - budzi entuzjazm, myśli pozytywnie, słucha innych, buduje i dba o dobrą atmosferę, wspiera zespół, docenia ich osiągnięcia, jest gotowy do uczenia się od innych, motywuje, niekiedy pociesza czy doradza.
Numer 1
W dobrych rękach
Z życia wzięte: udział Klienta w Career EXPO jesień 2019 we Wrocławiu
Organizując stoisko targowe, które obfituje w szereg dodatkowych atrakcji takich jak: konkursy, maszynę do popcornu czy waty cukrowej, nagrody, gadżety, materiały informacyjne i wizerunkowe, meble eventowe, dekoracje, nie trudno o małe zawirowania. Tym bardziej, gdy projektem kieruje jeden project manager odpowiedzialny za całe wyposażenie standu.
U nas na całe szczęście owe ,,małe zawirowanie’’ miało głównie miejsce w dniu wydarzenia. Na całe szczęście? Pewnie teraz dziwisz się, bo chyba nie ma nic gorszego jak pojawienie się problemów chwilę przed rozpoczęciem eventu. Jest w tym trochę prawdy, jednak dla dobrego project managera nie może być to czynnik, który wyprowadza go z równowagi.
W takich sytuacjach to, co należy zrobić to opanować emocje związane z niespodziewaną sytuacją, wziąć dwa oddechy, a następnie poszukać dostępnych rozwiązań. Tak właśnie zachowaliśmy się w sytuacji, gdy zabrakło nam pomysłu na wyeksponowanie maszyny do popcornu. Z pomocą przyszli Organizatorzy Career EXPO organizując dodatkową ladę oraz pracownicy drukarni, którzy wydrukowali dla nas dodatkowy plakat na ladę.
Zazwyczaj sprawy da się rozwiązać szybciej myśląc racjonalnie, a poświęcenie czasu na użalanie się nad niedopilnowaniem jakiegoś szczegółu jest po prostu jego stratą.
Numer 2
W samo sedno
Z życia wzięte: udział Klientów w Career EXPO jesień 2019 we Wrocławiu
Prowadzenie dwóch projektów w jednym czasie – czemu nie, da się zrobić, bo jak nie my to kto? Wszystko fajnie, ale do czasu.. Do czasu kiedy w naszym słowniku nie przeważają same negatywne słowa.
Jednak.. kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Dobry project manager potrafi zanalizować wszystkie za i przeciw, podjąć ryzyko, próbując sprostać wyzwaniom oraz nowym szansom.
My swój cel osiągnęliśmy – zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy dwa z najlepszych stoisk targowych, na co potwierdzeniem stało się wyróżnienie i wygranie nagrody publiczności w kategorii ,,Candidate Experience’’.
Numer 3
Bez dwóch zdań
Z życia wzięte: udział Klienta w Career EXPO jesień 2019 we Wrocławiu
Project manager to człowiek konkretny i stanowczy. Oczekuje jasnych komunikatów i decyzji, aby móc przechodzić do następnych etapów projektu oraz takie same kieruje w stosunku do innych.
Nawiązując do powyższych zdolności, ważnym w prowadzeniu każdego projektu opierającego się na budowaniu wizerunku jest dobra współpraca z grafikami.
Nad projektem graficznym pracuje niekiedy nie tylko jedna osoba. Autorów może być kilka, tak jak to było u nas. Przy tym projekcie pracowała np.: osoba, która układała merytoryczne treści, mające znajdować się na plakacie, programista, który pomagał w utworzeniu kodu źródłowego, który miał znaleźć się na plakacie w formie rebusu, osoba, która tworzyła wstępny szkic projektu oraz układała treść, mająca zachęcić odbiorców do udziału w konkursie, wreszcie grafik, który wykonywał finalny projekt według wszystkich ustalonych norm wizerunkowych firmy.
Chyba już wyobrażacie sobie co musi czuć project manager w chwili, gdy to na nim ciąży obowiązek spięcia wszystkiego w jedną całość?
Najważniejsze jest to, by umieć słuchać zdania innych i potrafić przyznać niekiedy rację oraz sprawić, by w chwili, gdy to Ciebie słuchać mają, właśnie tak było.
Numer 4
Alfa i omega
Z życia wzięte: udział Klienta w Absolvent Talent Days edycja jesień 2019 we Wrocławiu
Podczas projektowania stoiska targowego dla jednego z naszych Klientów zostaliśmy poproszeni o radę w mocno podbramkowej sytuacji. Dotyczyła ona zaprojektowania grafik pod banery reklamowe, dostosowane pod specyfikację organizatorów w mocno okrojonym czasie.
To, co zawsze staramy się robić, to służyć dobrą radą, popartą zgromadzonym doświadczeniem i tak było również w tym przypadku. Przeanalizowaliśmy sytuację, skontaktowaliśmy się z Klientem i wyjaśniliśmy wszystkie niezbędne do projektu założenia, realnie oceniliśmy szansę na jego powodzenia i po uzgodnieniu szczegółów rozpoczęliśmy działanie, angażując w projekt również inne osoby.
Numer 5
Bułka z masłem
Z życia wzięte: Organizacja świątecznej imprezy integracyjnej
Ostatni, niby najmniej ważny, a jednak bardzo ceniony przez wszystkich, którzy tworzą zespół lub uczestniczą w organizowanej imprezie. Nie ważne, czy jest to etap organizacji czy realizacji, w każdym z nich powinniśmy oprócz tej stonowanej i zdroworozsądkowej twarzy, pokazywać również tą, której choć trochę sprawia radość to, że tworzy coś wielkiego.
Impreza, jak impreza – zorganizować trzeba. Wynająć fotobudkę i strój bałwana, kupić produkty do sushi, zadbać o playlistę, kupić nagrody wymyślić pytania i ułożyć harmonogram imprezy.
Wiadomo – jest to JAKIŚ TAM rodzaj pracy (event manager zrozumie słowo JAKIŚ TAM). Czy przy tym można jeszcze myśleć pozytywnie?
Gdzieś tam pomiędzy wierszami jeszcze się da!