Rozprawy HR Brygady – Rozprawa 11: Raporty płacowe, na co zwracać uwagę?
Raport płacowy to zbiór informacji o tym, ile zarabiają ludzie na wybranych stanowiskach w danych branżach i regionach.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje raportów płacowych. Pierwsze są tworzone przez firmy rekrutacyjne na podstawie oczekiwań kandydatów. Drugi rodzaj tworzony jest przez specjalistyczne firmy we współpracy z działami HR wielu przedsiębiorstw.
W naszej codziennej pracy rekrutera często jesteśmy pytani czy opłaca się kupować badania rynkowe dotyczące wynagrodzeń i czy darmowe raporty płacowe są rzetelne i wiarygodne.
Odpowiedź jest jedna: „to zależy”. Po pierwsze: do czego jest nam potrzebna ta wiedza. Po drugie: czy rzeczywiście zamierzamy z tą wiedzą coś zrobić. I po trzecie: czy stać nas na zakup takich raportów (bywają całkiem kosztowne).
O czym należy pamiętać czytając raporty płacowe?
- Uszczegółowienie opisów stanowisk. Marketingowiec lub grafik mogą mieć zupełnie inny zakres obowiązków w naszej firmie niż w innej. Musimy porównywać jednakowe zakresy obowiązków, na nie właśnie składa się wynagrodzenie.
- Czym tak naprawdę jest wynagrodzenie ujęte w raporcie. W niektórych firmach typu SSC/BPO dodatki za znajomość języków obcych jest wliczona w pensję podstawową w innych pensja podstawowa wydaje się być niska, natomiast pracownik otrzymuje dodatkowy bonus językowy.
- Ważna jest lokalizacja. Wynagrodzenia w Warszawie są znacznie wyższe niż w innych miastach, dane dotyczące sektora dóbr luksusowych są inne niż w sektorze farmaceutycznym, a kadrowa w firmie IT zarabia inaczej niż kadrowa w firmie produkcyjnej liczącej 2500 pracowników. Zwróćmy uwagę na to jakie dane kupujemy.
- Nie tylko wynagrodzenia. Rzetelnie przygotowane raporty płacowe są kopalnią wiedzy nie tylko o wynagrodzeniach. Dowiemy się z nich jakie trendy na rynku pracy będą się kształtować oraz jakie benefity są oczekiwane przez pracowników.