obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Szukam pracy i… korzystam z firmy rekrutacyjnej

Szukam pracy i… korzystam z firmy rekrutacyjnej

Biorąc pod uwagę wirtualny rynek pracy, osoby poszukujące pracy mają dostęp do wielu ofert o szerokim zasięgu. Podobnie jest w przypadku pracodawców, którzy mogą zasięgnąć do wielu profili zawodowych potencjalnych pracodawców. W tym materiale dowiemy się, dlaczego warto postawić na współpracę z osobą reprezentującą agencję rekrutacyjną. Jakie korzyści z tego będzie miał potencjalny pracownik szukający miejsca pracy.

Warto na wstępie zaznaczyć, że sytuacja związana z epidemią dużo zmieniła w sposobie prowadzenia poszczególnych procesów. Patrząc wstecz, rozmowy rekrutacyjne odbywały się kiedyś gównie w sposób bezpośredni, obecnie w trybie zdalnym. A zatem, jak rekrutacja w 2021 roku wygląda z perspektywy osoby poszukującej pracy? Czy istnieje dla niej różnica pomiędzy współpracą z firmą rekrutacyjną, a w bezpośredni sposób z potencjalnym pracodawcą?

W momencie, kiedy okazuje się, że na rynku pracy nie ma zbyt dużego popytu na poszczególne umiejętności pracownika, zdecydowanie warto wtedy nawiązać współpracę z konsultantem z firmy rekrutacyjnej. Tego typu relacja daje osobie poszukującej pracy dodatkowy atut w przedstawieniu swojego profilu w kilku miejscach. Drugą kwestią takiej współpracy jest wymiana wiedzy. Jak mówi Gracjan Góźdź: ,,Można czerpać wiedzę od osoby, która rekomenduje nas - czyli jak się przygotować do rozmowy, jakie akcenty należy położyć podczas rozmowy z klientem. Można również zapytać taką osobę o format spotkania, przygotować się od strony emocjonalnej, z kim będę rozmawiał.’’ Z pewnością dużym atutem współpracy z agencją rekrutacyjną jest proces całego działania. Jeżeli nie uda się znaleźć pracy w jednym miejscu, zawsze jest szansa, że rekruter zarekomenduje kandydata innemu pracodawcy. ,,Można trafić do wielu różnych miejsc.  Zaciągnąć opinię o pracodawcach od danego rekrutera, dowiedzieć się, jak to od wewnątrz wygląda i przygotować się do procesu rekrutacyjnego. Można uzyskać wiedzę, jak ocenienie moich kwalifikacji będzie wyglądało w miejscu A, a jak w B.’’ – podkreśla Gracjan.

Warto również wspomnieć, jak duży zasięg mają media społecznościowe. Można zatem stworzyć swój własny profil zawodowy na jednym z wielu portali, które dają nam dodatkową możliwość znalezienia pracy. Ważnymi elementami takiego profilu od strony Personal Branding są z pewnością: zdjęcie, tło oraz treść opisująca doświadczenie zawodowe. Dodajmy również, że z perspektywy kandydata dobrym krokiem jest stworzenie odpowiedniej relacji z rekruterem. ,,Bardzo doceniam wyjście poza schemat. Zanim potencjalny pracownik podejmie decyzję, że chce być uczestnikiem procesu – chce uzyskać więcej informacji, zadaje konkretne pytania. To są elementy, które dają mi poczucie, że mam naprzeciwko siebie osobę, która najpierw chce się dowiedzieć, co to dokładnie jest.’’ Wiemy już, jak ważnym krokiem dla kandydata jest stworzenie profilu zawodowego oraz nawiązanie relacji z konsultantem firmy rekrutacyjnej. Należy także wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, która bez zmiennie jest istotnym aspektem w procesie poszukiwania pracy. Mowa oczywiście o CV. Jakich zatem ,,odpowiedzi’’ szukają w nim rekruterzy? Aby CV było przejrzyste warto wypunktować, przedstawić schemat swoich głównych obowiązków u poprzednich i obecnych pracodawców. ,,Dobrym dodatkiem są również pewne osiągnięte rezultaty.’’ – mówi Gracjan.

Zawsze warto wyjść poza schemat i oprócz wysłania CV można również stworzyć krótki filmik prezentujący swoją osobę, a następnie dołączyć go do swojego profilu zawodowego. Daje to możliwość poznania dużo lepiej kandydata nie tylko przez potencjalnych klientów, ale w dużej mierze także przez rekrutera.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.