obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Studenci i absolwenci na rynku pracy – czym kierują się absolwenci w wyborze miejsca pracy? Co jest dla nich ważne?

Studenci i absolwenci na rynku pracy – czym kierują się absolwenci w wyborze miejsca pracy? Co jest dla nich ważne?

Wprowadzenie

Wybór pierwszej pracy to dla wielu osób duże wyzwanie. W tak dynamicznie zmieniającym się świecie, młode pokolenie ma inne priorytety niż poprzednie generacje. Dla pracodawców jest to równie trudny temat. Wiąże się to z koniecznością zrozumienia, co naprawdę liczy się dla tej grupy oraz jak można przyciągnąć i zatrzymać młode talenty. W niniejszym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom, które wpływają na decyzje studentów i absolwentów w kontekście poszukiwania miejsca pracy.

  1. Atmosfera w pracy i relacja z pracodawcą

Młodzi bardzo cenią sobie komfort wykonywanej pracy. Zależy im na przyjaznej atmosferze w biurze oraz na dobrych stosunkach z pracodawcą i innymi przełożonymi. Stawiają to ponad wszystko. Nie chcą pozwalać sobie na brak komfortu psychicznego kosztem lepszego wynagrodzenia. Oczekują dobrego traktowania od innych i działa to oczywiście w dwie strony. Młode pokolenie wyraża duże zainteresowanie kulturą i psychologią pracy, więc można na nich liczyć w tym obszarze. 

  1. Elastyczność

Elastyczne godziny pracy to często ważny aspekt, który wpływa na wybór pracy przez studentów i absolwentów. Jest to dość oczywiste, szczególnie wtedy, gdy chcą podjąć pracę podczas studiów dziennych.  Zależy im na zachowaniu zdrowej równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Work-life balance stało się dla nich priorytetem. Szczególnie popularna jest teraz praca zdalna lub w modelu hybrydowym, która umożliwia większą swobodę w organizacji własnego czasu.

  1. Rozwój osobisty i zawodowy

Studentom i absolwentom zależy na rozbudowanej ścieżce rozwoju. Chcą posiadać umiejętności w różnych obszarach, dlatego jeśli firma inwestuje w rozwój swoich pracowników, przyciągnie więcej młodych talentów. Są otwarci i chętni na udział w kursach i szkoleniach. Wiąże się to również z dynamiką dzisiejszego świata. Umiejętności, które są „na topie” nieustannie się zmieniają, dlatego młodzi próbują jak najlepiej za tym podążać.

  1. Wynagrodzenie i benefity

Choć rozwój i inne wartości stanowią ważny punkt w wyborze pracodawcy, nie można zapominać o uczciwym wynagrodzeniu. Studenci i absolwenci pragną, by ich umiejętności i doświadczenie były odpowiednio wynagradzane. Warto jednak zauważyć, że wynagrodzenie samo w sobie często nie jest wystarczającym czynnikiem. Pakiety benefitów, takie jak prywatna opieka medyczna i karnety sportowe stają się dodatkowym atutem dla młodych pracowników.

  1. Innowacyjne narzędzia i podążanie za technologią

Młode pokolenie ceni sobie jeśli firma oferuje innowacyjne narzędzia w pracy. Pragną podążać za najnowszymi technologiami, ponieważ tego wymaga też od nich rynek pracy. Bycie na bieżąco z nowinkami technologicznymi stało się więc dla nich priorytetem i dodatkowo może wpływać na ich efektywność i kreatywność. Technologie nie są dla nich tylko narzędziem w pracy – są sposobem na kształtowanie kariery i uczestniczenie w tworzeniu przyszłości, której standardy wyznaczają innowacyjne firmy. 

Podsumowanie

Wybór miejsca pracy przez studentów i absolwentów to złożony proces. Oprócz wynagrodzenia, młodzi poszukują wartości, które odpowiadają ich aspiracjom i stylowi życia. Istotne są dla nich takie elementy, jak elastyczność godzin pracy, kultura organizacyjna oraz możliwości rozwoju osobistego. Pracodawcy, którzy potrafią odpowiedzieć na te potrzeby, zyskują przewagę na konkurencyjnym rynku pracy.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.