obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Przebranżowienie — jak się przekwalifikować i zmienić zawód na lepszy?

Przebranżowienie — jak się przekwalifikować i zmienić zawód na lepszy?

1. Znajdź swoją niszę

Na początku znajdź coś, co Cię wyróżnia. Wybierz zawód, który Cię pasjonuje i zastanów się, w czym konkretnie możesz się wyspecjalizować (np. jeśli rozważasz przekwalifikowanie na programistę, wybierz konkretny język programowania). Sprawdź ranking zawodów przyszłości — być może wśród nich znajdziesz ten wymarzony?

2. Przeanalizuj swoją sytuację zawodową

Żeby pokazać się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony, musisz poznać swój potencjał. Dlatego dokładnie rozważ swoją sytuację zawodową — dzięki temu poznasz swoje możliwości i atuty do zamieszczenia w CV. Jak to zrobić?

Przypomnij sobie wszystkie, nawet najdrobniejsze doświadczenia (praktyki studenckie, wolontariat, staż z urzędu pracy, członkostwo w kole naukowym na studiach, prace dorywcze itd.). Pomyśl, czego Cię nauczyły i czy możesz je wykorzystać po zmianie pracy. Jakie miałeś osiągnięcia zawodowe?

3. Porozmawiaj z osobami, które pracują na interesujących Cię stanowiskach

W trakcie przebranżowienia warto otaczać się ludźmi, którzy dany zawód znają od podszewki. Takie osoby mogą polecić Ci wartościowe szkolenia, podpowiedzieć, gdzie szukać pracy i wyjaśnić, jak dana profesja wygląda „od kuchni”. Dzięki tej wiedzy unikniesz rozczarowań i lepiej przygotujesz się do ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Sieć kontaktów możesz zbudować m.in. przez LinkedIn.

4. Rozwiń umiejętności przydatne po zmianie zawodu

To kluczowy etap przekwalifikowania zawodowego — w końcu bez odpowiednich umiejętności nie zmienisz pracy. Ale jak skutecznie zadbać o swój rozwój, nadal pracując na etacie? Do dyspozycji masz m.in.:

  • bezpłatne praktyki lub staż w prywatnej firmie
  • warsztaty, kursy i szkolenia potwierdzone certyfikatem (również darmowe i online)
  • szkolenia organizowane przez urząd pracy
  • szkoły policealne, wieczorowe i inne placówki doskonalenia zawodowego
  • studia zaoczne lub podyplomowe (sprawdź, jaki kierunek studiów wybrać).

Możesz też doszkalać się samodzielnie w domu, np. czytając branżowe książki i prasę. Jednak zdobytą w ten sposób wiedzę trudniej będzie Ci udowodnić przyszłemu pracodawcy.

5. Przygotuj dobre CV i list motywacyjny

Gdy zmieniasz branżę lub zawód, musisz napisać naprawdę dobre CV i list motywacyjny. Jak to zrobić?

Swój życiorys zawodowy powinieneś napisać tak samo jak CV bez doświadczenia — czyli skupić się na zdobytych w poprzednim zawodzie umiejętnościach twardych i miękkich, swoich cechach charakteru oraz zainteresowaniach, które popchnęły Cię w stronę innej branży (pracodawcy uwielbiają pasjonatów!).

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.