Czym jest rekrutacja wolumenowa?
Rekrutacja wolumenowa
Rekrutacja wolumenowa, zwana również rekrutacją masową, to strategia pozyskiwania dużych ilości pracowników w stosunkowo krótkim czasie. Ten rodzaj rekrutacji jest szczególnie popularny w branżach, które wymagają dużej liczby pracowników o zbliżonych umiejętnościach lub kwalifikacjach, takich jak: obsługa klienta, produkcja czy magazynowanie.
Ten model rekrutacyjny skupia się na wykorzystaniu różnorodnych automatyzacji, które pozwalają na usprawnienie całego procesu. Mamy do dyspozycji różne narzędzia: testy predyspozycji zawodowych, oprogramowanie do zarządzania rekrutacją, wideointerwiev itp.
Główne korzyści rekrutacji wolumenowej
Wybór rekrutacji wolumenowej zdecydowanie skraca czas całego procesu pozyskiwania talentów – ale o tym już było.
Kolejną zaletą jest oszczędność kosztów. Automatyzacja i standaryzacja pozwalają uniknąć zbędnych wydatków. Warto więc zastanowić się, z jakich narzędzi powinniśmy skorzystać, a które z nich są dla nas mniej istotne.
Rekrutacja wolumenowa, choć wydaje się skupiać na ilości, jest bardzo jakościowa. Narzędzia tj. testy predyspozycji oraz wszelkie starannie opracowane kryteria selekcji kandydatów, pozwolą na znalezienie najlepiej dopasowanych profili.
Wyzwania rekrutacji wolumenowej
Należy zadbać o odpowiednią konfigurację algorytmów rekrutacyjnych, by uniknąć niechcianych błędów. Ważne jest nadzorowanie oraz regularne analizowanie całego procesu.
Rekrutacja wolumenowa wymaga przeszkolenia personelu HR w obszarze automatyzacji i rozumienia nowych narzędzi. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami i czasem, który trzeba poświęcić na wzorowe przygotowanie się do owego procesu.
Zarządzanie dużą ilością kandydatów może stanowić wyzwanie. Zadbaj o przygotowanie planu lub harmonogramu, który pomoże zachować porządek i ład w całym procesie rekrutacji wolumenowej.
Podsumowanie
Rekrutacja wolumenowa posiada zarówno korzyści, jak i wyzwania. Wdrażając ową strategię do firmy, należy zapoznać się dokładnie ze wszystkimi zagrożeniami. Odpowiednia wiedza i przygotowanie do całego procesu, pozwolą uniknąć niepotrzebnych błędów.