Współpraca z agencją rekrutacyjną
Pomimo wielu zmian, jakie zaszły na tle gospodarczym w ostatnich miesiącach, firmy wciąż zatrudniają pracowników. Można zaobserwować, że w niektórych sektorach rynek pracy uległ spowolnieniu, jednak w branżach takich jak IT zapotrzebowanie jest wciąż duże. Wiele organizacji zanim zdecyduje się na zatrudnienie nowych osób, postanawia najpierw nawiązać relację z firmą rekrutacyjną. W tym artykule dowiemy się, jakie płyną zalety przy współpracy z taką właśnie agencją. Jak się do tego przygotować oraz czego można spodziewać się na samym końcu.
Standardowy model współpracy B2B opiera się głównie na modelu w oparciu o sukces, czyli zatrudnieniu potencjalnego pracownika. Rozliczenie się pomiędzy klientem, a firmą rekrutacyjną następuje w momencie, kiedy dana osoba pojawia się w pracy. Model Success Fee opiera się na przeprowadzeniu od podstaw procesu rekrutacyjnego przez daną agencję - znalezieniu potencjalnego pracownika i zarekomendowaniu go, a kończy się na zatrudnieniu odpowiedniego pracownika przez klienta. Na jakie zatem koszty firma podejmująca współpracę z agencją rekrutacyjną musi być przygotowana?
,,Koszty po stronie organizacji pojawiają się w momencie, kiedy ziści się pewien warunek: ryzyko niskie. Podejmując się współpracy, będziemy obciążeni kosztami wtedy, kiedy zrealizuje się usługa. Patrząc na dany koszt wiemy dokładnie, ile będzie nas kosztował dany proces, usługa.’’ – podkreśla Gracjan Góźdź. Koszt samego sukcesu jest skorelowany z wynagrodzeniem potencjalnej osoby. ,,Jest on standardowo rynkowy z wynagrodzeniem, które otrzymuje osoba, mnożymy i aplikujemy wtedy umowne rozwiązania. To jest taki standardowy wzór przy rekrutacjach stałych na rynku.’’ – dodaje.
Jakie zatem zalety płyną ze współpracy z daną firmą rekrutacyjną, która pomoże znaleźć właściwego kandydata? Argumentem przemawiającym za tego typu układem B2B – jest czas. Głównym działaniem każdej agencji rekrutacyjnej jest poszukiwanie osób na różne stanowiska. W związku z tym firmy tego pokroju mają dużo szybszy i prostszy dostęp do potencjalnej grupy kandydatów. Drugim ważnym aspektem są narzędzia, którymi posługuje się firma. Są to m.in. ogłoszenia na różnego rodzaju portalach, działania na LinkedIn, a również wewnętrzne instrumenty, czyli rozbudowana sieć kontaktów i baza CRM. Trzecim i bez wątpienia najważniejszym argumentem jest wiedza, która pozwala identyfikować właściwe źródła dla danego procesu rekrutacyjnego. Pozwala to na szybszą ocenę miejsc, do których można się zwrócić i zainwestować.
Zdarza się czasem, że klient nawiązuje współpracę z kilkoma firmami rekrutacyjnymi, które odpowiedzialne są znalezienie kandydata na to samo stanowisko.
,,Zdarza się, że my również bierzemy udział w procesach rekrutacyjnych, które są zlecane równolegle innym organizacjom.'' – mówi Gracjan. Nasuwa się zatem pytanie, jak takie działanie kilku agencji na raz widziane jest z perspektywy klienta? ,,Jeśli dostajemy zapotrzebowanie i wiemy, że jest ono duplikowane, to jest to ocena naszych możliwości, jak szybko jesteśmy wstanie pozyskać i przedstawić osoby. Jeśli wiemy, że posiadamy odpowiedni zasób kandydatów, wtedy godzimy się na współpracę.’’ – dodaje.
Model współpracy firmy Tap.Talent z pewnością różni się od standardowego podejścia. Opiera on się głównie w oparciu jeden do jednego, czyli możliwości pracy nad projektem, który jest wyłącznie dla agencji. Każda firma rekrutacyjna stara się wypracować swój własny model pracy, który wyróżni ją na tle konkurencji i sprawi, że klienci będą chętnie nawiązywać z nimi współpracę.