obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Rozprawy HR Brygady – Rozprawa 8: Czworonożny pracownik. Dzień psa

Rozprawy HR Brygady – Rozprawa 8: Czworonożny pracownik. Dzień psa

Psy w pracy poprawiają atmosferę i zbliżają do siebie pracowników, jednocześnie obniżając poziom stresu. Zauważają to zarówno duże, jak i małe firmy.

Z raportu firmy Nestle Purina „Pets at work” wynika, że aż 1/3 pracowników czuje się zdecydowanie lepiej, gdy w ich miejscu pracy istnieje możliwość przyprowadzenia zwierząt. Badani z całej Europy przyznawali również, że takie rozwiązanie sprzyja budowaniu przyjaznych relacji ze współpracownikami, buduje dobrą atmosferę pracy, a także pozwala zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Ponadto, obecność zwierzęcia działa również odstresowująco i sprzyja wydajności pracy. Wynika to z eliminowania u pracownika poczucia winy, związanego z pozostawieniem zwierzęcia w domu na znaczną część dnia.

Zyskują także pracodawcy – pracownik, który może przyprowadzić czworonoga do biura, jest bardziej przywiązany do firmy. Dodatkowo, tego typu rozwiązanie to niewątpliwie jeden ze sposobów na realizację strategii employer brandingowej, którą warto wcielić w życie, bo z kolejnymi pokoleniami pracowników rosną ich oczekiwania względem miejsca pracy.

Pomysł przyprowadzania psów do pracy zrodził się w 1996 roku w Wielkiej Brytanii. Szybko zyskał wielu zwolenników w Stanach Zjednoczonych, bo już trzy lata później amerykańscy pracownicy zaczęli pracować w towarzystwie ulubionych czworonogów. Dziś zwyczaj jest często kultywowany też w Australii, Nowej Zelandii i w Kanadzie. W Stanach Zjednoczonych działa nawet organizacja Pet Sitters International. Co roku zachęca pracodawców do zezwalania na przyprowadzanie psów do pracy, rozprowadzając wśród przedsiębiorców przygotowane broszury. Co roku z inicjatywy Pet Sitters International w jeden z wybranych czerwcowych piątków obchodzony jest dzień zabierania psa do pracy - Take Your Dog to Work Day.

A co na to polski pracodawca?

TNS Polska opublikował raport, z którego wynika, że blisko 48% naszych rodaków ma w domu ulubionego zwierzaka, a 83% z tych pupilów to właśnie psy. 87% badanych uznało je za najlepszych przyjaciół człowieka. Coraz częściej czworonogi towarzyszą Polakom w restauracjach, urzędach i w samej pracy, chociaż nie jest to jeszcze norma.

Przykładem rozwijania psiego trendu przejętego z krajów anglosaskich jest wiele polskich firm. Pracowników z psami można znaleźć w coraz większej liczbie firm, bez względu na branżę. Z jednej strony są media (np. Radio Zet, NBC Universal), z drugiej firmy produkujące gry (np. CD Projekt) i oprogramowanie (np. Daftcode), agencje interaktywne (np. K2 Internet), agencje PR (np. Agencja 21), a także biura projektowe (np. AP Studio) i wydawnictwa (np. Prószyński i S-ka).

Statystyki same mówią za siebie. Aż 82% pracowników przyznaje, że zabieranie czworonoga do pracy większa ich lojalność wobec pracodawcy. 79% zgadza się, że obecność zwierzęcia wpływa pozytywnie na poprawę relacji w biurze. Aż 91% pracowników przyznało, że morale podwładnych wzrosło od kiedy w biurze towarzyszą im ich pupile.

Oznacza to jedno, że czy w domu, czy w pracy zwierzęta to samo dobro. Dogoterapia najlepszym lekarstwem na stres!

A czy wasze biuro jest przyjazne dla zwierząt?

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with the world of recruitment.

By providing your email address you accept our GDPR (RODO) policy and how we process your personal data.