obróć telefon, aby przeglądać naszą stronę
Rozprawy HR Brygady – Rozprawa 12: Czy to jest dobry czas na Employer Branding?

Rozprawy HR Brygady – Rozprawa 12: Czy to jest dobry czas na Employer Branding?

Czy to jest dobry czas na employer branding?

Pandemia zachwiała rzeczywistością wielu pracodawców i pracowników na całym świecie. Można powiedzieć, że od marca pracujemy w trybie zarządzania kryzysowego. Zaskoczenie, nieprzewidywalność oraz obawy o pracowników i kondycję firmy to mieszanka, która zdecydowanie nie ułatwia fnormalnego unkcjonowania. To, że  firma nie rekrutuje, nie oznacza, że nie uprawia employer brandingu. Na początku 2020 roku wiele firm wstrzymało rekrutacje, wydatki na employer branding, udział w targach i wydarzeniach rekrutacyjnych. Ale wstrzymanie działań nie oznacza, że pracownicy kandydaci wstrzymują się od obserwowania pracodawców i wydawania opinii.

Pracownicy oczekują edukacji i wsparcia emocjonalnego

W mediach spotykamy sprzeczne informacje. Media społecznościowe pozwalają zaistnieć nieskończenie wielkiej liczbie „ekspertów”. Odbiorcy szukają wiarygodnych źródeł informacji. I pod tym kątem oceniają też komunikację firmy, w której są zatrudnieni

Pracownicy zgodnie przyznają, że czują się spokojniejsi dzięki komunikatom płynącym od ich pracodawcy. Czego oczekują w tych komunikatach? Przede wszystkim edukacji: w zakresie higieny i zapobiegania zakażeniu. Ważne okazało się także zapewnienie wsparcia emocjonalnego pracownikom oraz komunikacja o aktualnym rozwoju pandemii. Dodatkowo pracownicy cenią sobie informacje o kondycji firmy i podejmowanych decyzjach.

Zgodnie z teorią wsparcia organizacyjnego pracownicy, postrzegający swoje miejsce pracy jako wspierające, są bardziej przychylni wobec swoich organizacji  i skłonni inwestować większy wysiłek w wykonywane zadania.

Ważne zachowanie pracodawcy

To, jak firmy poradziły sobie w obliczu pandemii, z pewnością znajdzie odbicie w postrzeganiu marki pracodawcy. Kandydaci przyznają, że działania innego pracodawcy w okresie pandemii zachęcają ich do wysłania aplikacji. Interesujące jest to, że podczas wskazania czynników wypływających na wybór pracodawcy, obok umowy o pracę, wynagrodzenia i stabilności, pojawiły się też m.in. możliwość pracy zdalnej, podejście do pracowników w czasie pandemii, a także bezpieczeństwo i higiena pracy.

Pytania

W wielu organizacjach zapadają decyzje o redukcji zatrudnienia. Przed takim ruchem należy zadać sobie pytania?

  • Zanim podejmie się decyzje o rozstaniu z pracownikami upewnić się należy ile to kosztuje?
  • Jaki będzie koszt odzyskania pracownika z rynku, lub zrekrutowania nowego i wdrożenia?
  • Czy firmę stać nas na chwilowe zniknięcie z rynku pracy i oddanie pola innym pracodawcom, którzy będą poszukiwali talentów zdolnych pokonać obecne wyzwania biznesowe?

Obecnie Employer Branding to konkretne działania, a nie tylko marketingowe hasła

Mogłoby się wydawać, że w obliczu zmian zachodzących na rynku pracy, firmy mogą zrezygnować z działań employer branding, ponieważ w najbliższych miesiącach nietrudno będzie o znalezienie pracowników. Nic bardziej mylnego. Rynek – szczególnie lokalny jest niewielki, a opinie o podejściu pracodawców do pracowników niosą się szybko. Warto więc mieć na uwadze, że działania z obszaru employer branding powinny być postrzegane jako długotrwały proces budowania wizerunku pracodawcy. Wielka odpowiedzialność spoczywa na liderach, którzy są blisko ludzi i pomimo dzielącej odległości motywują i wspierają poszczególne zespoły.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco ze światem rekrutacji.

Podając swój adres e-mail akceptujesz naszą politykę RODO oraz sposób przetwarzania danych osobowych.